View Single Post
  #10  
Vechi 28.07.2012, 20:18:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Stiti, am observat un lucru, analizand femeia de azi cu cea de ieri.
Femeia de azi e mult mai slaba fizic.Oboseste mult mai usor. Femeia de azi tine sarcinile mult mai greu. Multe cunostinte am cunoscut insarcinate in aceste vremuri.Majoritatea se plang de sarcini cu probleme.Multe au pierdut copii inca in luni mici.

Pe cand inainte femeia muncea pana in ultima clipa.Uneori s eintampla sa nasca chiar si la camp. Erau santoase, puternice. Povestea o batranica ca ele(ea si surorile ei) au facut mai multi copii. SI venea vremea cand sarcina se apropia de termen si pruncul nu cobora. Atunci luau galeata de 10 l de apa si o puneau pe burta.Si pruncul tot nu voia sa coboare.

IAr eu, o gravida a acestor timpuri duc sarcina 9 luni cu pastile. Nu pot merge pe jos nici 10 minute ca ma apuca contractiile si e musai sa ma intind si bineinteles sa imi iau"bomboanele".
Asadar, e diferenta intere femeia de azi si cea de ieri.

In ceea ce priveste afirmatia ca as prefera barbatii sa se abtina de la sfaturi privind aalimentaia femeii gravide, in special atunci cand ii impun tot soiul de restrictii si alternative, am facut acest lucru vazand urmatoarea situatie: daca cineva nu s-a confruntat cu o anumita situatie, fie el si medic ii e greu sa inteleaga o gravida cu anumite neputinte. Chiar si intre gravide am intalnit lucrul asta: femei care au fost insarcinate nu pot accepta anumite neputinte ale altor gravide pe motiv ca"sunt mofturi".

Bucuria mea ramane ca Biserica, in intelepciunea insuflata de Sus stie neputintele femeii si de aceea o dezleaga de post, nelipsindu-o astfel de impartasirea cu sfintele Taine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote