Subiect: Vreau o familie
View Single Post
  #19  
Vechi 16.10.2010, 12:41:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga anonim(a), trebuie sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru tot ce ti-a dat si sa primesti cu zambetul pe buze toate din viata ta. Stiu femei care la 30 de ani sunt divortate si au si un copil de crescut singure. Sunt femei care la 30 de ani traiesc in concubinaj, sunt femei singure cuc si sunt femei cu barbat si copii. Nu stii ce planuri are Dumnezeu pentru tine, tu stii numai ce vrei tu. Poate ca acum nu e momentul pentru ce iti doresti tu. Nu te grabi ca fata mare la maritat. Poate ca Dumnezeu nu iti scoate pe nimeni acum, pentru ca stie ca tu nu esti pregatita in acest moment pentru a fi sotie si mama. Nu trebuie sa disperi, ci sa ai credinta si nadejde, sa zici: "Faca-sa voia ta, Doamne" si sa iti faci datoria ta de crestin si de om in societate, sa mergi la serviciu, sa iti faci treaba asa cum trebuie, sa ii ajuti pe altii cum poti, adica sa nu ramai cantonata in aceasta frustrare, ca nu esti inca maritata. Poate sunt persoane care au nevoie de tine atunci cand tu stai in casa si plangi, poate sunt unii (parinti, rude, prieteni) care ar vrea sa te vada vesela. Si atunci va trebui sa iti schimbi comportamentul, macar pentru ei. Si sa zambesti... pentru ca, dupa cum spunea Garcia Marquez, nu se stie niciodata cine se poate indragosti de zambetul tau."

Eu recomand "Cartea nuntii" a lui Danion Vasile - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php. Avea si un capitol despre persoanele care doresc sa se casatoreasca si nu reusesc inca.
Si rugaciune la Maica Domnului si la Sf. Nicolae, care este ocrotitorul fetelor care vor sa se casatoreasca. Am o cunostinta care a dat acatist la Sf. Calinic de la Cernica pentru ca fata ei sa se casatoreasca si a rugaciunea i-a fost ascultata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote