View Single Post
  #1  
Vechi 26.05.2011, 22:53:12
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Minuni - Sfantul Ioan Rusul

Am găsit aici mărturiile unor creștini.
Racla cu sfintele moaște (întregi) se află în Grecia, pe insula Evvia.
Ziua lui de prăznuire este 27 mai.

Minune întâmplată unui om de știință

Povestește domnul doctor Matzuros din orașul Limni (de pe aceeași insulă pe care se află și biserica cu sfintele moaște ale Sfîntului Ioan), către Î.P.S. Hrisostom, mitropolitul Halkidei:

"Prea Sfințite, nu sunt un habotnic, un neștiutor de carte; sunt medic, iar mai înainte eram ateu.
M-am îmbolnăvit. Analize, examinatii, iese diagnosticul: cancer la intestinul gros. Confrații doctori îmi spun adevărul: am cancer în formă avansată (metastază), într-un loc care aproape sigur conduce la moarte.
Mă găseam în clădirea fundației "Pantocrator" din Atena, unde sînt îngrijiți bolnavii de cancer. După înștiințarea pe care am primit-o despre boala mea, pe cînd mă găseam singur, întins pe pat, mi-am venit în sine și mi-am întors mintea, sufletul și inima către Dumnezeu, în care nu credeam. M-am ridicat pe marginea patului, cu picioarele pe podea; vorbeam singur, mă rugam lui Dumnezeu, îi ceream să ia aminte la mine:
"Dumnezeul meu, am spus, nu credeam în Tine, spuneam că totul este un basm. Omul și știința îmi spuneam că sînt totul.
Primește pocăința mea și, dacă mă consideri vrednic, vindecă-mi boala prin sfîntul al cărui trup întreg îl avem aici, aproape de noi."
Cineva bate la ușă. Îl poftesc să intre. Ușa se deschide și intră un medic tînăr, frumos, binevoitor.
- Ce faci ,doctore, m-a întrebat, cum îți merge?
- Ce să fac, frate, să spun adevărul - mor.
- Nu, doctore, nu mori. O să iau eu tot ce ai rău înăuntru.
- Cine ești tu tinere? Mie mi-a albit părul în această știință și cunosc ce am.
- Sînt acela pe care l-ai cerut mai înainte. La revedere, doctore!

Am ieșit imediat pe hol și am întrebat dacă a văzut cineva pe acel doctor tînăr. Ceilalți medici mi-au spus:
"Confrate dragă, din necazul pe care îl ai, într-o clipă ai văzut acel vis".
Însă nu, eram sigur că după rugăciune îl văzusem pe Sfîntul.
Văzînd că nu glumesc și că insist, mi s-au făcut iarăși analizele și examinări. La următoarele analize cancerul dispăruse. Cîți și cîți n-au văzut apoi cele două plicuri cu analizele: cele cu cancer și, după intimplarea istorisită mai sus,fără cancer!

" Prea Sfințite, nu sînt habotnic... Am văzut pe Sfîntul... M-a vindecat..."

10 aprilie 1964

"Dumnezeu însuși a dat oamenilor știința vindecării, ca să se mărească întru leacurile Sale cele minunate... În boală ta nu fi nebăgător de seamă, ci te roagă Domnului și El te va tămădui." (Înțelepciunea lui Iisus Sirah 38,6-9)

Last edited by Carmen FUNIERU; 26.05.2011 at 23:04:21.
Reply With Quote