View Single Post
  #101  
Vechi 09.01.2013, 14:56:41
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Cred că satana e foarte fericit pentru că a fost deschis acest topic și atâția așa ziși creștini își revarsă mânia și frustrarea pe aici. Ar trebui închise topicurile de genul acesta. Nu folosesc la nimic nimănui. Mai degrabă seamănă confuzie între ortodocși.

Știm că Ortodoxismul este adevărul, ce ne mai trebuie altceva? Ne-am născut în religia aceasta prin voia lui Dumnezeu. Cei care s-au născut în alte religii nu au avut același noroc ca noi, dar nu este vina lor. Totuși, sunt destul de sigur că Dumnezeu îi va milui pe aceștia din urmă, din moment ce nu au știut adevărul. Nu știu însă ce să zic de cei care odată ce au primit Botezul l-au renegat, căzând în erezii (aici fac referire mai ales la cei care fug la adventiști, penticostali sau mai știu eu ce alte nebunii de genul MISA).
Doamne ajută. Am început cu o rugăciune.
Ești un suflet curat, Vlad. Am să-ți răspund ca frățiorului meu din aceași mamă și tată.

E bine ce spui, pe de-o parte; să nu bagi în seamă cele ce sunt pe lângă tine, înseamnă smerenie. Dar e o smerenie care dacă o ții în acest stadiu devine nebunie. Cum? Tăcerea înseamnă acceptare, știi asta, așa-i? Iar dacă taci în fața nebuniei, devii nebun ca nebunia. Să nu fie.

La sinodul al IV-lea ecumenic, Sfântul Maxim Mărturisitorul era la un moment dat singurul creștin rămas pe pământ. Întreaga creștinătate a lumii căzuse în ereziile monofizite, acceptându-le.
El nu a tăcut. Și a mărturisit cu însăși viața. Căci spunea poporului să scuipe împărtășania monofizită că nu este adevărată, este înșelare și erezie și îi duce spre pieire. Adevărul vorbea.
Apoi după un timp, pentru îndrăzneala și cutezanța cu care vorbea, l-au prin pe sfânt și l-au băgat în închisoare. Și pentru că și de acolo trimitea scrisori zi și noapte și predica deținuților și gardienilor, încât spune că el numai era om, ci îl vedeau ca pe un înger, mai marii locului, l-au prins și i-au tăiat limba și mâna dreaptă, să nu mai poată vorbi și scrie. Așa trebuie să mărturisim. Când vedem că se pierd sufletele oamenilor de pe Cale, atunci nu-i de stat. E de spus chiar și de pe acoperișul casei.
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." (Matei 10, 32)

Spunea cineva că răul va birui doar atâta timp cât binele nu face nimic.
Deci vrăjmașul diavol despre care spuneai tu că se bucură, se înspăimântă, căci opera îi este descoperită. Și să-ți spun și un adevăr teologic, care nu îl auzi oriunde, diavolii nu se bucură. Ei nu se pot bucura, nu pot fi fericiți de nimic, nu cunosc aceste stări, le-au lepădat; ce fac ei, e doar să vadă că au biruit, și merg mai departe să biruiască și în altă parte. Sau dacă văd că au fost înfrânți, merg și mai aduc diavoli să poată birui întrun târziu acel suflet, în patima sau ispitirea care îl luptă pe acel om. De aceea fără Dumnezeu nici gând să putem birui pe vrăjmaș.
"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." (Efeseni 6, 12)

Atunci când cineva va interzice aceste topicuri, va interzice mărturisirea, va interzice ca Hristos să fie arătat și dăruit oamenilor. Și mai spuneai de cei ce s-au născut în alte religii. Atâta vreme cât îți pasă de Dumnezeu, îți pasă de viața ta, de sufletul tău, de morala și conștiința ta, ai datoria, pentru că prin Adam am primit cunoștiința binelui și a răului, să cauți, să cercetezi, să afli, să pui întrebări, să fi curios, să vezi ce spune fiecare, să afli de ce sunt așa multe denominațiuni creștine și să afli dacă toți vor merge în Rai sau sunt printre acele credințe creștine hristoși mincinoși? Să afli ce spune islamul, și hiduismul, budismul, e de datoria ta să vezi ce spune știința despre univers și cât de relativă e ea și inexactă și cât de puțin cunoaște și să afli că până și știința crede în Dumnezeu, și Îl numesc Design Inteligent, care a proiectat Universul. Și apoi vei vedea Adevărul. Îl vei înțelege. Creștinismul primar și apostolic, unicul neschimbat în nimic pănâ azi, și în veci, ce a rămas numitul creștinism ortodox.
Fie că ești creștin, musulman sau orice altceva, ești dator, și chiar obligat, dacă ai îndoieli, să vezi ce spune și celălalt despre credința lui. Și după ce ai cercetat adânc și profund, vei vedea Adevărul. Unul. Hristos Iisus. În Ortodoxie. Dar asta doar după ce ai cercetat puternic, citind zeci de pagini pe zi, până târziu în noapte, nopți la rând. Atunci vei dobândi înțelepciune. Mai multă sau mai puțină. Dar va fi îndeajuns de multă ca să te ferești pururea nu doar de ereziile romano-catolice, dar de toată înșelarea văzută și foarte mult din înșelarea nevăzută.
ANATEMA ereziilor romano-catolice și tuturor ereziilor pierzătoare de suflete, a întregii creații dumnezeiești.

Deci nu te teme. Uite, îți arăt cum poți să devii înțelept. Și sănătos. Și secretul longevității. Toate 3 odată. Uite:

"Izvorul înțelepciunii este cuvântul lui Dumnezeu întru cele înalte, și căile ei sunt porunci veșnice. Începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu și cu cei credincioși ea se formează o dată în sânul mamei. Între oameni ea și-a pus temelie veșnică și seminției lor se încredințează. Deplinătatea înțelepciunii este a se teme de Domnul, și ea îi adapă din roadele sale. Cununa înțelepciunii este temerea de Domnul, care odrăslește pace și sănătate nevătămată; dar și una și alta sunt daruri de la Dumnezeu, Care revarsă cinste peste cei care Îl iubesc pe Dânsul. Rădăcina înțelepciunii este a se teme de Domnul, iar ramurile ei, lungime de zile. În vistieriile înțelepciunii sunt pildele științei; celui păcătos îi este urâtă temerea de Dumnezeu." (Isus Sirah 1, 5, 14-15, 17, 19, 24)

Și-acum că ai aflat atâtea, spune-mi ai mai tăcea? Când Îl iubești pe Domnul, îi lași pe oamenii nesăbuinți în cerbice, să hulească și pângărească pe iubitul nostru Dumnezeu? Că eu nu îi las. Și nici nu tac. În vecii vecilor voi mărturisi, drepte voi face căile Domnului. Așa, după putința și nepriceperea mea.

Să mulțumim Domnului. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 09.01.2013 at 15:09:10.
Reply With Quote