View Single Post
  #106  
Vechi 09.01.2013, 15:18:38
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută. Am început cu o rugăciune.

...Atâta vreme cât îți pasă de Dumnezeu, îți pasă de viața ta, de sufletul tău, de morala și conștiința ta, ai datoria, pentru că prin Adam am primit cunoștiința binelui și a răului, să cauți, să cercetezi, să afli, să pui întrebări, să fi curios, să vezi ce spune fiecare... e de datoria ta să vezi ce spune știința despre univers și cât de relativă e ea și inexactă și cât de puțin cunoaște și să afli că până și știința crede în Dumnezeu, și Îl numesc Design Inteligent, care a proiectat Universul. Și apoi vei vedea Adevărul. Îl vei înțelege. Creștinismul primar și apostolic, unicul neschimbat în nimic pănâ azi, și în veci, ce a rămas numitul creștinism ortodox.


Să mulțumim Domnului. Bucurii.
Atata de frumos a zugravit Daniel viata pe care o dorim fiecarui om incat mi-am adus aminte de preafrumoasele versuri ale acatistului:

,,Cu pogorirea Sfantului Duh, Tu luminezi si faci sa rodeasca arta pictorilor, inspiratia poetilor, gandirea savantilor.
Cu puterea cunoasterii de sus patrund ei legile Tale, luminandu-le adancul intelepciunii Tale de Ziditor.
Lucrarile lor si fara de voie Te marturisesc: O, cat de mare esti in operele lor, cat esti de mare in omul pe care Tu l-ai facut!

Slava Tie, Celui ce Ti-ai aratat puterea in legile ce carmuiesc zidirea;
Slava Tie, ca toata faptura e plina de legile pe care i le-ai randuit;
Slava Tie, pentru tot ce ni s-a descoperit prin harul Tau;
Slava Tie, pentru ceea ce cu intelepciune ne-ai ascuns;
Slava Tie, pentru geniul mintii omenesti;
Slava Tie, pentru puterea de-a lucra cele de folos;
Slava Tie, pentru limbile de foc ale inspiratiei;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!

Last edited by Crestin_Simona; 12.01.2013 at 14:53:05.
Reply With Quote