View Single Post
  #2  
Vechi 02.02.2009, 11:29:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am participat si eu la miting. Sigur ca ma asteptam sa participe mai multi, dar pentru inceput a fost bine, daca ne gandim cat e de dezinformata lumea. S-au spus multe lucruri utile si am demonstrat ca putem sa fim uniti.

Apoi, ulterior, am urmarit emisiunea de pe postul OTV care avea ca invitati pe o parte dintre organizatorii mitingului. Mi-au dat impresia ca sunt cam sceptici si ca au luat de buna parerea unora care pana acum au tacut, iar acum ne recomanda mucenicia pasiva. Mi se pare o capcana imensa care-i invita pe romani sa stea cuminti la ei acasa si sa faca jocul stim noi al cui! Pazea!

Un alt aspect care tine de organizare ar fi acela ca, daca luptam pentru ceva trebuie sa ne mai limitam si sa nu se scandeze acolo de toate. Ar trebui sa impresionam prin ceva. Prin smerenie, prin rugaciune comuna. Ma gandeam ca ar fi bine ca la mitingul urmator sa se faca mai multe rugaciuni scurte la intervale mici, in locul unor scandari. Sa incepem mitingul cu o slujba ori cu un acatist. Preotilor le pot veni idei mai potrivite. Stefan cel Mare ingenunchea cu toata oastea inainte de a pleca la lupta. De ce n-am face si noi la fel?
Reply With Quote