View Single Post
  #10  
Vechi 21.07.2018, 20:50:58
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și dacă ai merge cu grup de pe forum la mănăstire tot ai fi alături de mai mulți.

Ca primă experiență în mănăstire e bună orice formă de apropiere, eu am fost mai demult la Oașa într-o tabără, nu ni s-a servit carne doar regim lactovegetarian la trapeză, lunea, miercurea și vinerea doar vegetarian și în sărbători parcă am mâncat pește.

Program de slujbe Athonit, de la 3 noaptea începeau slujbele doar la lumina lumânării și acolo te simțeai oarecum într-o contemplație insolită, Liturghia se termina în jur de 7 și ceva parcă, la 8 masa, după ascultări și munci cu călugării prin mănăstire.
În fiecare zi agape și sinaxă pe tematica taberei sau diferite drumeții de recreere.

Înainte de sărbători privegheri lungi, chiar simțeai Harul mânăstirii, unii se spovedeau de pe la 3 noaptea, fiecare se ruga în vreun cotlon, nici nu știai care pe unde e și nici nu aveai de ce, atmosfera era prea încărcată spiritual să te preocupi cu altceva.
Și e groaznic faptul că pierzi astea când te întorci în lume. Eu, cel puțin, le pierd. Experiența Israelului m-a ținut cel mai mult, dar și aceea s-a diluat (bine, eu aș călători lunar în Țara Sfântă). Nu știu păstra harul.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote