View Single Post
  #47  
Vechi 16.12.2009, 22:49:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Draga konijiro, eu fiind ortodoxa, nu sunt pentru toleranta, care din cele invatate pe acest forum inseamna mai mult indiferenta decat iubire de aproapele; ci sunt pentru ingaduinta.
Cand e vorba de probleme care tin de religie, din motive evidente, nu majoritatea e cea care decide, ci legea statului respectiv. Au incalcat oamenii aia cu menora vreo lege sau nu? Iar daca legea e clara apropo de manifestarile religioase in spatiul public, si daca evreii aia nu au propus ceva ilegal, de ce ar fi trebuit Biserica Ortodoxa intrebata ceva?

Trebuie sa invatam o data si pentru totdeauna ca daca traiesti intr-un stat, respecti legile statului respectiv. S-ar putea sa nu ne placa, s-ar putea sa contravina convingerilor noastre religioase, dar de-aia e lege, sa fie respectata.

Incidentul de la Chisinau dovedeste o lipsa de maturitate din partea celor 100 de ortodocsi de acolo, ca sa nu mai zic de popa lor.

Citat:
Iar pentru obtinerea aprobarii pentru o moschee se lupta unii de zeci de ani... Asa ca vezi...
Nu discutam de acelasi lucru. Evreii aia nu au vrut sa construiasca o sinagoga, ci sa aseze un simbol religios pe spatiu public, exact asa cum sunt sigur ca bisericii ortodoxe ii este permis. in cate am inteles, dupa ce Hanukah trecea, urmau sa ia menora de acolo.

Spune-mi, la tine in oras, minoritatile religioase/etnice nu au dreptul sa se manifeste in spatiul public?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote