View Single Post
  #2  
Vechi 12.12.2020, 13:24:30
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mi s-a intamplat mie o experienta am zis na e o exceptie, dupa aceasta am vazut in film ce mi-sa intamplat mie, am zis na viata bate filmul. Dar recent am vazut ca asemenea i se intampla si unui youtuber si am zis ca trebuie sa va impartasesc si voua sa imi dati un sfat. Este vorba de minutul 30:29 din film ( https://youtu.be/l-wH0lSsax4?t=1829 e setata segventa ).
Cand cineva are un hobby si lucra la el, daca e nervos pe cineva sau ceva ii vin idei si forta de munca incredibila. Personal despre mine asa mi s-a intamplat in facultate cand operele mele de arta (fotografiile ) au ajuns sa fie apreciate peste hotare atunci aram nervos pe cei care incercau sa ma traga in jos . Azi cand ii accept pe toti investesc de 100 ori mai multa energie cu rezultate nule. Intradevar sunt impacat cu mine doar ca muncesc zii si noapte si nu castig nimic.
E amgire. Erai supărat, vroiai să te răzbuni și ai lucrat ”genial”-ambițios, puțin și ușor pentru satisfacția mândriei și slavei deșarte și iată ai câștigat mulți bani și aprecieri în facultate iar acum, când ești împăcat cu toți și cu tine lucrezi mult, istovitor și nu câștigi nici bani și nici aprecieri și simți că e zadarnic.

Amăgirea constă în faptul că ”vezi” și deznădăjduiești, te deprimi, te întristezi pentru că deși aplici mai corect dreapta credință și pacea divină în munca și hobbyurile din viața ta rezultatele în bani și aprecieri par mai slabe și nesatisfăcătoare. Răsplata pentru aplicarea dreaptei credinței prin îndelungă răbdare o vei primi din Mâna Domnului în Cer, în viața veșnică și nicidecum aici, acum, prin bani sau aprecieri.

Când vei lucra mai puțin pentru bani sau aprecieri și orice vei lucra o vei face mai mult și cât mai bine așa ca pentru Dumnezeu și pentru cei din jur și nu pentru tine însuți atunci vei ieși din amăgire și depresie.

E o binecuvântare să poți lucra cât mai mult și mai bine și frumos. Nu-ți neglija însă nici lucrarea de înduhovnicire a vieții tale prin ascultare de biserică și nici repausul, pacea și odihna Domnului din sărbători, ca să nu-ți furi singur căciula.

Cu cât câștigi mai puțin și lucrezi mai mult și eficient în beneficul altora cu atât ți se va socoti asceză și credință căci în cer se socotește drept. Cu cât vei lucra mai puțin și mai prost și vei fi mai bine plătit în bani și aprecieri cu atât vei avea o datorie mai mare de plătit celor pe care i-ai înșelat exact așa ca Zaheu.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 12.12.2020 at 13:41:02.
Reply With Quote