Subiect: Postul negru
View Single Post
  #113  
Vechi 25.04.2013, 09:42:57
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
"Ulysse" de James Joyce. Premiul Nobel pentru literatura. Am incercat sa o citesc de vreo 7 ori. Cel mai departe am ajuns prima data: pana pe la pagina 10. Promit solemn ca am sa mai incerc a 8-a oara cand am sa ma calugaresc. Unii frati tin post aspru, altii nu vorbesc cu anii, mai sunt unii care se biciuiesc. Eu am sa citesc "Ulysse", de James Joyce.
nevointa poate să îmbrace diverse forme.
Da, suntem pe ultima sută de metrii a marilor nevoințe din acest post de 7 săptămâni (18 martie-4 mai) și cu săptămâna luminată sunt 8 săptămâni când creștinul se străduiește a lepăda de tot păcatul pentru a face voia Domnului Dumnezeu și a sărbătorii fericirea învierii împreună cu sfinții.

Ce mai este de postit?

Păi trebuie să postim și să ne stăpânim somnul păcatelor și închipuirea și pofta și dorul dorințelor și setea infernală de păcate capitale care toate vor cu nesaț și cu bucurie grozavă, ca o muscă mare cu pântec colorat și lucios, să sugă din supa de carne de pui de găină bătrână a gLumii și să bea ca o musculiță mică și bețivă, ca drosofila melanogangster, din horrorinca tuturor cărților științelor și cultelor omenești și drăcești ca să se dea exemplu.

Cum vine ispita? Păi din balta din spate a malahistelor ce se distreză cu satana în piscina cuviosului Malahell ochi de copil mort, creștinul e atras în față, înspre înainte cu ardoare, ca să privească și să revadă fecioarele ca în prezența lor ce să facă? Ce credeți că face creștinul în prezența fetelor ce se dau fecioare dezgolite pe alocuri sau chiar a fecioarelor?

Păi tocmai atunci naște el o născoceală grozavă în ascuns, ca s-o învețe pe ea cum trebuie ea să nască, ademenind-o, și plănuiește ca să-și răspândească prin ea râmele, cucoții (viermi albi de carne folosiți la pescuit) și omizile, deci se auto-programează sugestionându-se ca să le aducă și pe fecioarele respective, pe fetele frumoase, la starea de malahiste ca să se bălăcească și ele în balta aia din spate împreună cu satana.

Asta ar bea, povestea asta pe care o simte în sine ca o plăcere și vrere, amestecul ăsta de închipuire ce se contopește mereu cu supa de carne a gLumii pentru ca împreună să-și astâmpere cică setea și dorul și pofta cea mai mare a iubirii de sine căci el, defapt se auto-apreciază și se notează numai cu foarte bine și se flatează și se măgule și se felicită pentru competența lui de a se asemăna cu neghinele fariseice, adică pentru puterea de a nega cu vehemență ca apoi imediat să aprobe sau viceversa când situația nu permite din pricina unor pesoane mai bătăușe sau s-o țină într-o negare până la scandal, și prin dialectica asta a aprobării și negării el crește singur în ochii săi pentru mintea lui 'eroică' pe care o folosește pentru sine, pentru egoismul iubirii de sine și nici într-un caz pentru Dumnezeu, căci atunci când zice că o face pentru Dumnezeu el nu caută altceva decât slavă și măriri venite de la oameni, sau compătimiri sau răsplătiri pentru jocul actoricesc sau cuviința de fațadă folosite ca să se scape.

Deci iată cum trebuie să ne stăpânim acest șuvoi îngrozitor care vine să doboare pe ultima sută de metrii căsuța de paie ridicată cu greu până acuma, căsuța tainică a sfințeniei din sufletul creștinului.

Nu vă lăsați doborâți ci continuați alergarea, cu post, cu curățire, cu smerire și aerisirea inmii, cu sfințire și cu iubire maximă de Dumnezeu care primește această iubire de El mai mult din aproapele tău decât adresată direct Lui.

Opriți-vă setea!.. asta combinată și încurcată de care am vorbit căci ea este cantonată undeva în voi și se manifestă fără opreliști. Găsiți-o și nu o mai lăsați să vă programeze.

Last edited by vsovivivi; 25.04.2013 at 09:55:25.
Reply With Quote