View Single Post
  #16  
Vechi 11.02.2011, 20:05:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu am postat aici acest text cu pretentia de a potsa un text ortodox.
Ci pur si simplu ca pe ceva interesant - un lucru care se pertrece in lumea noastra, si care aminteste, macar, de unele practici si trairi crestinie. Sa aruncam la gunoi, sau sa ignoram, tot ce nu este suta la suta ortodox? Asta propuneti?
Nici macar nu am zis ca un crestin oprtodox ar trebui sa se apuce sa practice aceasta metoda.

Citesc acum cartea p. Serafim Rose 'Sufletul dupa moarte', in care el se apleaca, critic bineinteles, asupra experientelor de moarte clinica. Anumite lucruri din ele le considera ispite, influenta convingerilor persoanei etc. Dar altele considera ca sunt conforme cu experientele traite de crestini si chiar sfinti in alte veacuri, si ca arata ceva, intr-adevar, despre viata e dupa moarte (si trecerea la ea). Deci, chiar un parinte pe care cred ca Zaharia il considera suta la suta ortodox se apleaca nu numai critic asupra unor fenomene venite nu de la ortodocsi, si descrise nu de ortodocsi, si gaseste si ceva bun in ele, ceva care merita cercetat de catre un crestin ortodox.
In acest duh am vrut si eu sa va propun acest text spre comentare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote