Subiect: Frica de moarte
View Single Post
  #7  
Vechi 19.11.2014, 21:24:41
Steliana12 Steliana12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine ati venit!

Pana la un punct, frica de moarte este naturala, fiind un aspect al instinctului de conservare.

Din punct de vedere filosofic, frica de moarte este complet lipsita de sens. Un singur lucru este absolut sigur ca ne asteapta: moartea. Este irational sa ne temem de un eveniment a carui probabilitate este 1.

Din punct de vedere crestin, frica de moarte este frica de a suferi damnarea perpetua. "Nu de moarte ma cutremur, ci de vesnicia ei" spune Poetul. In acelasi timp, pe langa certitudinea mortii si a judecatii, crestinii mai au o certitudine: ca toti cei care vor muri in stare de gratie sfintitoare vor trai inundati de o fericire supranaturala, incomparabila cu orice fericire de pe pamant, atata timp cat va trai Dumnezeu: o vesnicie intreaga. Avand in vedere aceste doua lucruri, frica de moarte a crestinilor se reduce la o frica de a muri in stare de pacat. Pentru aceasta se roaga la fiecare Liturghie astfel: "Sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, fără rușinare, în pace, și răspuns bun la Înfricoșata Judecată a lui Cristos, de la Domnul sa cerem!".

Depinde, asadar, numai de noi daca moartea ne va duce la o stare mai buna ori mai rea decat in timpul vietii in trup.

Deci, colega are dreptate: rugaciunea va poate ajuta in privinta fricii de moarte. Dar inca si mai mult va va ajuta credinta. Dumnezeu a sadit-o, in chip de mugure, in inima dv. Cultivati-o, asa cum ati cultiva o orhidee in ghiveci. De exemplu, cititi ce au spus, despre moarte si frica de moarte, oameni mai inaintati in credinta decat dv. Si, dupa fiecare lectura, nu strica sa mai cititi odata ce a spus un om extrem de inaintat in credinta: Isus Cristos. In speech-ul pe care l-a tinut in fata unei mari multimi, speech cunoscut ca "Marea Predica de pe Munte" sau "Fericirile". Acel discurs il gasiti si online, aici.

P.S: Este foarte bine sa deschideti topicuri noi. Pe de alta parte, ar fi preferabil sa faceti acest lucru:

1) dupa ce ati cercetat daca acea chestiune care va preocupa a mai fost abordata pe forum. In acest scop, puteti folosi motorul de cautare actionand butonul din bara pe fond albastru. Sau puteti parcurge imensul material continut de forum: veti gasi, pe langa multe lucruri urate, si multe interesante.

2) fara a da drumul noului topic in primul subforum pe care il nimeriti, ci punandu-va intrebarea "sub ce acoperis e mai bine sa construiesc aceasta noua incapere ?". De exemplu, aici e subforumul "reguli generale de utilizare a forumului". Iar chestiunile despre moarte, oricat de interesante pentru noi toti, clar nu isi au locul aici. Ati fi putut, de exemplu, aseza topicul la "spiritualitate" sau in alt loc potrivit.

Stiu, sunt stangacii de inceput. M-a amuzat teribil sa vad, deunazi, o masina care mergea, impiedicat, in fata mea. Era o masina de scoala, pe care era inscriptionat "Nu te enerva. Si tu erai asa!"...
Nu prea inteleg ( am 12 ani ) . Adica mi-e frica ca nu o sa mai fiu pe lumea asta ( o sa spuneti sa gandesc prostesc pt varsta mea ) ce o sa urmeze dupa ce murim , mai ,,renastem ,, adica o sa mai traim , o sa vedem lumea , o sa putem fi alaturi de ceilalti ??? Intrebari fregvente . Sau daca ma rog ce sa spun sau ce sa fac sa nu ma mai gandesc la asta ???

Last edited by Steliana12; 19.11.2014 at 22:06:20.
Reply With Quote