View Single Post
  #5  
Vechi 16.06.2015, 12:51:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Nu ma bucura nimic,ganduri negre,cum ar fi ca ma asteapta,moartea tatalui stind ca e bolnav si el tot fumeaza tot bea,recidiva cancerului meu,cand ma simt rau ma gandesc ca merg la analize si am iar cancer,certuri cu sotu,e mai retras,nu sta cu cumnati socrii il injura pe tata pe mine,,,lipsa banilor,nu mai are de lucru........mereu aceleasi ganduri.,,,pur si simplu nu pot citi un acatist,o rugaciune...ma gandesc tot timpul,,,,,ce sa citesc?oare ce sfant e mai grabnic ajutator?Sf Nectarie?Sf efrem cel Nou?Maica Domnului?si asa aman si nu mai citesc nimic...si iar ma afund in ganduri negre!as vrea sa pot schimba acest stil de viata!As vrea sa fie altfel.....dar nu stiu cum............................................... .................................................. .................................................. .................................................. .

,,Daca tu vei exploda,
Toate se vor rezolva?"
E o intrebare pe care am auzit-o des in astfel de situatii.

Necazurille trebuie privite ca pe nistre incercari ale lui Dumnezeu de a ne curati sufletul in vederea mantuirii. Asadar, in astfel de momente, stiind ca moartea poate fi la doi pasi de noi, trebuie sa avem grija de suflet in primul rand. E normal ca oamenii dragi sa mai si moara, e normal ca si noi sa murim la un moment dat. Pe masura ce acordam atentie modului in care ne prezentam in acel moment in fata lui Dumnezeu, suntem mai atenti la pacatele noastre, nu la moartea in sine. Sa ne gandim la pacea pe care o au cei care se pregatesc in lume sau in manastire pentru trecerea la cele vesnice.

,,Amnteste-ti ca vei muri si nu vei mai pacatui!" - ne invata Sfantul Antonie cel Mare.

Prin deznadejde, facem voia necuratului. Hristos este bucurie, surioara. Spune rugaciuni scurte si dese, caci nu te poti ruga cu rugaciuni lungi cu mintea imprastiata. Ia-ti un metanier de mana si spune cu ajutorul lui de cate ori poti rugaciunile scurte pe care le stii de cate ori iti vin ganduri de deznadejde, Roaga-te mergand pe strada, roaga-te muncind, roga-te cand stai cu capul pe perna si atunci gandurile de deznadejde se atenueaza si dispar.

Lasa-i in grija Mantuitorului pe toti si ocupa-te de sufletul tau. Pe masura ce castigi tu puteri duhovnicesti poti sa te rogi si pentru altii. Spovredeste-te, fa sfestanii in casa, stropeste cu aghiasma, unge-te cu mir sau cu ulei de la Sfantul Maslu. participa la Sfantul Maslu, citeste carti scrise de sfinti care sa te ajute sa lupti cu necazurile si sa te apropii cat mai mult de Dumnezeu.
Reply With Quote