View Single Post
  #28  
Vechi 30.06.2021, 22:56:57
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Smile

Citat:
În prealabil postat de puresoul Vezi mesajul
Sunt sigur ca filmele cu Iisus le-am vazut cu totii. Ce filme mai recomandati, crestine sau nereligioase in care un om simplu este un model de bunatate, de modestie, de puritate? Multumesc. Cred ca multi dintre noi am vrea sa vedem astfel de filme.
1) Stapanul Inelelor: Aragorn - reprezinta simbolul omului modest/bun/smerit (care nu cauta bogatii) cum ar trebui sa fie toata omenirea. Cel mai bun lider!!

Gandalf - rol de puritate, model de bunatate, protector

SamWise Gamgee - modelul unui prieten adevarat care iti sta aproape mereu, cum ar trebui sa fie un prieten langa tine la bine si la rau!

Arwen - iubita perfecta, cum ar trebui sa fie o prietena/iubita/nevasta care sa te placa numai dupa ce fel de om esti (si care nu e pe interes, sa se uite la bani la partener etc..)

2) Gladiatorul, ce inseamna perseverenta, de la un om ca Maximus care a patimit mult, si ce a ajuns in final (exceptie razbunarea)

3) Forrest Gump

4) Harry Potter: Neville Longbottom - modest, bun....ce trebuie

5) Freedom Writers: Cel mai bun model de profesoara care ar trebui sa existe intr-un liceu (buna, modesta, luptatoare) ....care a ajutat elevii ei sa treaca peste greutatile lor/starea lor sociala, si sa termine o scoala!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote