View Single Post
  #16  
Vechi 28.09.2021, 00:09:29
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Am ajuns sa fiu supărat pe Dumnezeu și pe soarta căci El e singurul vinovat pentru ceea ce mi se întâmplă și mi s-au întâmplat în viața.Dumnezeu nu a făcut o viață dreapta și nici buna,uite o maxima care mie îmi place și sunt de acord :Viața e doar un joc de prestigiu al unui Vrăjitor Neîndemânatic..și da,Dumnezeu e neîndemânatic și chiar foarte tare ținând cont de cum arata lumea în care trăim și viața în general.Nu a fost în stare să facă ceva bun și El dar se amăgește in Biblie că cică a fost bun..Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
Deci ești supărat și dezamăgit de Dumnezeu. Foarte mulți oameni, unii foarte credincioși, au simțit ce spui tu referitor la Dumnezeu. Ei au simțit asta din diverse motive:unii aveau o imagine idealizata și utopica despre EL, alții considerau ca au trăit suficient de drept pentru a fi feriți de rău, alții rămâneau debusolați în fata perplexitatilor vieții, alții nu puteau accepta existenta unei divinități bune care permite existenta râului, alții treceau prin drame personale cumplite, alții nu puteau renunță la un păcat anume care le afecta încrederea în Dumnezeu, etc. Am enumerat câteva motive umane pe care le-am auzit în mod direct. Și în Biblie sunt cazuri de oameni în stări similare.

Nu asta este problema principala, este o problema dar nu principala. Cumva în ființă noastră umana exista semințele tipului acesta de revolta. Problema este cum vei răspunde la ea. Evident ca vei întâlni și ticniti care îți vor spune ca asa ceva nu se poate la un credincios adevărat. Fugi de ei ca de dracu, sunt genu care când ești la pământ îți sar cu picioarele pe cap. Au tot atâta empatie și înțelegere spirituala cât un bolovan.

Problema principala este bidirectionala: cum vei răspunde și pe ce te vei sprijini ca să oprești căderea. Pentru ca este o cădere la nivel spiritual și ca să ii poți răspunde trebuie sa îți identifici punctele spirituale de sprijin. Este foarte greu sa oprești asa ceva dacă anterior nu ai avut puncte de sprijin spirituale. De obicei oamenii le identifica în umblarea lor cu Dumnezeu și în ceea ce afla despre EL. De ex exista un psalm unde autorul - deși foarte credincios-aproape ca cedase în fata nedreptăților pe care le vedea. Pana și trăirea lui credincioasa ajunsese sa o considere inutila.

Dar apoi s-a oprit din cădere și a început sa urce iar spre credință în Dumnezeu. Poți încerca să afli povestea acelui credincios în Psalmul 72 (Biblia ortodoxa) respectiv Psalmul 73 în celelalte versiuni. Cine știe, de multe ori cel mai bine te înțeleg cei ce au trecut cumva prin ceva la fel ca tine. Drumul spre Emaus ți-se poate arata oricând....
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.