View Single Post
  #10  
Vechi 30.04.2008, 15:04:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Eu nu am dat porunca ci am facut o sugestie.Nu poti porunci nimanui pe forum pt ca fiecare e liber sa posteze ce vrea.Eu cunosc mai multe definiri ale acestor notiuni(si nu ma multumeste nici una) si am vrut sa stiu la ce se face referire pt a posta in cunostinta de cauza.De exemplu: universul este limitat de creatia lui Dumnezeu si atunci noi nu putem sti mai mult decat ne revealeaza Dumnezeu.Dar nu are rost sa continui fara sa precizati ce definire a notiunilor acceptati pt ca altfel ca ar trebui sa facut expozeu ceea ce ar insemna aproape un tratat in domeniu si nu stiu daca l-as reusi in spatiul de pe topic fara a plictisi.
Cand am zis ca ai poruncit, m-am referit la indemnul tau prea ferm in a defini . Da, ai dreptate. Vorbim aici de Univers si ai inceput sa dezvolti o idee, un concept. Nu cred ca ai plictisi ci din potriva. Oricum cei ce nu vor a citi sau nu au rabdare , trec mai departe, sau ignora topicul. Deci , cred ca ar fi bine sa ne referim la Univers. Dezvolta-ti putin ideea limitarii Universului raportat la creatia Lui Dumnezeu pentru ca mie cel putin nu are relevanta in a limita Universul in a-i lua infinitatea lui, in a-l limita pur si simplu, tinand cont ca Dumnezeirea nu are nici inceput si nici sfarsit. Putem oare vorbi de o limitare, o granita in creatia propriuzisa ?
Reply With Quote