Subiect: Duhul Evanghelic
View Single Post
  #3  
Vechi 29.12.2006, 00:05:19
wera wera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Evanghelia inteleasa etimologic ca vestea cea buna are o valoare inestimabila. Insasi titlul de evanghelie ii descopera acesteia rolul si impactul pe care ar trebui sa il aiba intre cei ce vor sa traiasca evanghelic.

Rastalmacind-o, multi au facut din evanghelie ceea ce nu e absolut deloc adevarat, un motiv de separare si ura si astfel s-au facut propovaduitori mincinosi ai Evangheliei.

Care este adevaratul sens al Evangheliei si ce inseamna cuvintele "litera ucide, duhul da viata"? Care este situatia actuala a propovaduirii, e in duh sau e in litera? SI ma refer aici in special la modul in care individul crestin o propovaduieste prin comportament.
si pe mine ma doare sufletul cind vad ca tocmai crestinii nu se poarta bine...unii cel putin!dar exista si crestini care fac binele...eu fac parte din biserica evanghelic,aici in germania nu am avut posibilitatea sa merg la biserica ortodoxa...acu´m de sarbatori am fost insa la augsburg si mi-a placut f. mult...si predica a fost atit de frumoasa,de sincera si de plina de har ,incit si copii mei care au inteles totul s-au mirat...parintele florin a predicat(asa scria pe usa)...si ne-a spus ca trebuie sa fim nascuti din nou ,prin puterea duhului sfint,care ne e dat prin credinta in isus...mi-a placut ca a spus:noi sintem pacatosi,si ar fii bine ca,chiar daca ne-am rugat pt. iertarea pacatelor,sa ne gindim in fiecare seara:oare ce atirna pe balanta mea asta seara mai mult? binele facut azi sau raul?(el zicind ca si la gindurile avute trebuie sa ne gindim,ca si la vorbele zise)...si mai zicea ca ,daca am facut mai mult rau ,sa incercam sa facem miine mai mult bine...insa sa nu iutam credinta mintuitoare in isus,fiul lui d-zeu
Reply With Quote