Subiect: Parerea mea...
View Single Post
  #11  
Vechi 31.01.2010, 17:12:53
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
-Parintele a insistat azi in predica ca degeaba fiul ascultator a facut tot ce trebuieost,rugaciune,ascultare etc,daca nu a avut dragoste fata de fratele sau.
-Eu ma gandeam ca un om care greseste,nu ii mai arde de greselile celorlalti,sa le observe,ci e coplesit de starea sa pacatoasa(vezi vamesul) .Aceasta e smerenia. Pe cand un om care greseste mai putin,un 'virtuos',este in pericolul de a judeca pe ceilalti.Are timp pt asta.Nu e ocupat si coplesit de micimea sa,ca cel smerit
-Mai zicea preotul ca fiul ascultator degeaba reprosaza tatalui sau ca el nu a taiat macar un miel cu prietenii.Ca de fapt nu tatal era de vina,ci el,ca nu stia sa se bucure .Caci toate erau ale lui(caci fratele celalalt isi luase partea) ,cu toate astea el nu vroia sa se bucure cu ceilalti.Si de aceea nici nu a plans cu ceilalti


Toti facem greseli, fie ca sunt mari, fie ca sunt mai putin mari, fie ca le constietizam sau nu...
Principala porunca pe care ne-o da Mantuitorul in Noului Testament este tocmai dragostea fata de aproape, dragostea fata de fratii tai (pentru ca in Hristos suntem toti frati).
Sfantul Apostol Pavel spune ca exista "o singura credinta", o singura biserica, iar pe cei care dezbina aceasta biserica, care aduc alte invataturi (izvorate din intelepciunea lor omeneasca) decat ceea ce primim, sa nu-i primim cu noi la masa si nici macar sa nu le dam binete...
Toate poruncile formeaza un tot unitar. Nu poti pazi 9 dintre ele, iar pe una nu. Pentru ca in cazul asta te faci vinovat de un pacat, izvorat dintr-o alta porunca.
Suntem prea pacatosi sa putem pazi totul, dar daca incercam si-i cerem lui Dumnezeu putere pentru asta, cred ca El ne va ajuta sa invingem...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote