View Single Post
  #126  
Vechi 05.02.2010, 00:43:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Avand in vedere ca esti un pic invidios din fire.. m-am gandist sa-ti expun in ce fel sunt eu o antifeminista :).
Mai intai sotul meu nu face nimic in casa.. absolut nimic. Banuiesc ca nici nu stie unde sunt paharele, de ex. Cand pleaca de la munca ma suna.. sa stiu sa-i pregatesc mancare (il astept cu mancarea pe masa).. Asta in caz ca nu merge la sala de sport intai.. dar nu conteaza, imi adaptez programul dupa al lui. Nu strange nimic dupa el.. nici macar o farfurie nu spala, nici nu le pune in chiuveta. Nu arunca gunoiul (probabil ca nu stie unde).. Repet: sotul meu nu face nimic in casa.
Mai mult, ma ocup uneori si de timpul lui liber, ii inchiriez filme (am spus ca nu am televizor, ii inchiriez filme sa nu simta lipsa televizorului), la nevoie corespondez pe mail cu cunostintele lui (daca el nu are timp), ma ocup de taxele lui.. in principal de tot ceea ce vrea sa fac.

Ti se pare ca este de plans?
Eu vreau ca acasa el sa se simta bine. Punct.
Daca as putea face mai mult pt el, as face.. Pentru ca merita enorm. Datorita lui eu imi permit luxul absolut de a-mi creste copiii fara probleme (in conditiile in care alte femei dau copiii la day-care de la varste f fragede). Datorita lui eu am timp sa citesc scrieri patristice, sa merg la biserica..etc. (Da, chiar daca el este ateu, eu devin crestina tot pe "munca" lui.. munceste intre 12 si 16 ore zilnic pt. familia lui! Mi-ar fi rusine sa pretind sa ma ajute cu ceva in casa, ca deh, ma simt eu asuprita!).
Oferi tu asta sotiei tale.. de indraznesti sa te compari cu sotul meu?
Dar ti se pare totusi o situatie ideala?

Nu sunt feminista, dar mi se pare mai frumos ca intr-un cuplu sa exista mai multe puncte comune, sa se implice si barbatul in treburile casei, si femeia in afara. Nu mi se pare o situatie ideala ca barbatul sa lucreze atat incat sa nu mai aiba timp nisi sa-si vada copiii.
Nu este de loc un comentariu personal, Anna, caci aici este vorba despre feminism, si despre cum ar trebui sa fie o femeie crestina si un cuplu crestin. Mie asta nu mi se pare un model ideal. Dar poate nu asta ai vrut sa spui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote