View Single Post
  #1649  
Vechi 30.03.2011, 12:19:10
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, judecata este mult mai simpla si se bazeaza pe credinta intr-o Biserica vazuta, omniprezenta istorica si nu una nevazuta suma a tuturor contradictiilor si ereziilor in care credeti dvs. :)
Adica? Dezvoltati. Cum suna vorbirea in limbi in "Biserica vazuta, omniprezenta istorica "?
Cat despre omniprezenta, pai daca va uitati bine in jur, Biserica catolica si bisericile (neo)protestante sunt mult mai prezente in lume fata de bisericile ortodoxe si nici macar ele nu sunt omniprezente. Trecand insa peste asta, astept sa imi explicati cum este vorbirea in limbi la ortodocsi, ca eu una nu am auzit-o niciodata. Am auzit-o insa o singura data la o prietena catolica, erau cuvinte fara sens pentru mine pentru ca nu intelegeam ce zice. Iar prietena asta converteste oamenii pe strazi, ii aduce la Biserica (catolica). Aceasta misiune o are din partea bisericii catolice. Se spovedeste des, se Impartaseste mereu (asa cum este obiceiul la catolici), se roaga, este implicata in tot felul de activitati de ajutorare a oamenilor, si ca toti oamenii nu este perfecta. Eu nu am inteles o boaba din ceea ce a zis, si invatata de la ortodocsi, am luat-o la rost pentru "bolboroseala" ei. Ea mi-a spus ca sunt rugaciuni, dar tot nu am crezut-o. Si ca o paranteza, in timp ce ea bolborosea, am zis in continuu rugaciuni in minte, rugaciunea inimii si Tatal Nostru, ca sa fiu sigura ca nu se lipeste de mine acel "duh strain". "Bolborosirea" insa nu a incetat decat cand i-a fost dat sa inceteze. Mai tarziu, meditand la cele intamplate, m-am si rugat sa imi arate Domnul daca aceasta vorbire in limbi este adevarata sau nu. Luni de zile mai tarziu, am avut marturie de la o alta prietena, ceea ce am scris deja intr-un post anterior, se afla intru-un grup in care o femeie a inceput brusc sa vorbeasca in limbi, iar vorbirea in limbi erau intr-adevar rugaciuni, lucru revelat de cineva care intamplator se afla in preajma si care cunostea limba. Asa ca cei care cer, primesc. Cei care insa nu cer ci sunt convinsi ca ei au dreptate fara sa il intrebe si pe Domnul, pai cu forta Domnul nu le arata adevarul. Ii lasa in "adevarul" lor propriu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In Biblie nu scrie ca a fuma marijuana este pacat, in concluzie, nu este.
Va place aceasta concluzie urmand aceeasi logica ca cea pe care ati enuntat-o mai sus?
Nu scrie nici ca a fuma tigari este pacat, in concluzie este sau nu este?
Scrie in schimb ca a face rau aproapelui este pacat. Daca a fuma marijuana nu ar face rau fiintei umane, nu ar fi pacat, este ca si cum am manca un mar sau am bea o cana de apa. Pacatul vine tocmai din faptul ca face rau iar in Biblie scrie ca este pacat a face rau cuiva.

Asa ca revin la intrebarea mea: scrie in Biblie ca diavolul l-a vindecat pe Iov sau pe oricine altcineva? Sau scrie ca dimpotriva, Dumnezeu l-a vindecat pe Iov de raul facut lui de catre diavol, l-a vindecat si i-a dat o noua familie si multe averi. Si la fel scrie cum Dumnezeu a vindecat si pe multi altii la care diavolul le facea rau.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O vindecare autentica da, este de la Dumnezeu.
Dar nu inseamna ca o falsa vindecare nu poate crea aparentele celei autentice.
Ce intelegeti prin "falsa vindecare"?
De exemplu, dvs. aveti o boala si sunteti schiop, falsa vindecare ar fi ca...?
Sau sunteti orb sau surd, falsa vindecare ar fi ca...?

Sa va dau eu exemplu de vindecare din zilele noastre si va spun si contextul in care am auzit-o. Am fost intr-o excursie in Israel cu un grup de credinciosi catolici francezi. Asa ca am vizitat o gramada de locuri sfinte, si nu stiu daca dvs stiti, Franta este singurul stat care are teritorii franceze pe teritoriul Israelului, ca atare sunt ceva facilitati pentru francezi pentru a putea merge cam peste tot, inclusiv pe teritoriile palestiniene (unde se gasesc Nazaretul si Betleemul). Asa ca excursia a durat destul de mult, timp in care am putut sa vorbesc putin cu colegii de excursie. Unul dintre ei era un barbat de peste 35 ani care avea mari dificultati la mers din cauza unei parapareze spastice dobandita la nastere. Era unul din cazurile fericite pentru ca, datorita numeroaselor operatii, nu era imobilizat in carucior ci putea sa mearga chiar daca cu dificultati. Avea picioarele strambe si pline de cicatrici. La unele trasee a trebuit sa renunte, a ramas in autobuz pentru ca ar fi fost prea greu sa se catere pe stanci in desert, nu putea flecta bine genunchiul si nici nu se putea sprijini prea bine pe gambe. Imi era tare mila de el, asa ca l-am intrebat de ce nu face ceva ca sa se vindece prin credinta, avand in vedere ca sunt atatea miscari harismatice la catolici unde se fac vindecari miraculoase. A zis ca nu are inca credinta necesara si vointa de a cere vindecarea, pentru ca este de putina vreme credincios, dar ca stie ca se fac vindecari miraculoase pentru ca a vazut una cu ochii lui. Asa mi-a povestit ceea ce vazuse. Intr-o familie, era un copil de varsta sub 10 ani, copil care avea aceeasi boala ca si el, parapareza spastica de la nastere, insa o forma mult mai severa pentru ca acest copil nu putea merge, ci era tot timpul in scaun cu rotile. Mama lui era o catolica credincioasa asa ca intr-o zi s-a hotarat sa il duca la o adunare harismatica cu dar de vindecare. Tatal, necredincios, o ameninta ca, daca duce copilul la asa ceva, el divorteaza. Mama nu asculta, ia copilul si se duce. Copilul era in scaunul cu rotile ca de obicei. Preotul catolic face rugaciunile de vindecare si tot ceea ce facea de obicei la astfel de adunari, cand dintr-o data, copilul sare de pe scaunul cu rotile, si incepe sa alerge dupa preot, complet vindecat. Tatal copilului, cand a vazut minunea, nu a mai divortat de bucurie.

Dupa parerea dvs este vindecare autentica sau nu?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tocmai, un lucru nu este bun in sine indiferent de finalitate si avand in vedere ca finalitatea nu este vindecarea ci insealarea naivilor, diavolul de fapt nu face un lucru bun ci un lucru rau.
Vindecarea nu are cum sa fie "inselarea naivilor". Vindecarea este restaurarea naturii cazute si partial distruse a omului, asa ca este un lucru bun pe care numai Dumnezeu il poate face. Diavolul inseala daca poate, de exemplu poate sa il faca pe om sa creada ca vindecarea nu a fost de la Dumnezeu ci de la el, de la diavol, pentru ca omul sa ii fie astfel recunoscator lui, diavolului, in locul lui Dumnezeu. Asta poate sa o faca. Si vad ca reuseste sa ii convinga si pe crestini ca vindecarile lui Dumnezeu ar apartine diavolului. Aceasta este ""inselarea naivilor"...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca imi demonstrati afirmatia cum ca "nu exista nimic intermediar...".
Este foarte usor de demonstrat cu conditia ca macar o data sa credeti cuvantul lui Iisus pentru ca o sa il las pe El sa va raspunda:

"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste."

Si acum va zic si cu cuvintele mele: daca de undeva lipseste Dumnezeu, inseamna ca acolo se afla Satana. Loc gol nu exista, ori este Dumnezeu, ori cel rau.
Asa ca si in spitale, ori se face vindecarea cu putere de la Dumnezeu ori de la cel rau.
Puterea de vindecare este data numai de Dumnezeu, chiar daca medicii pot fi atei, evrei, musulmani si orice altceva. Cel care vindeca este Dumnezeu, si vindecarea Sa se opereaza prin acesti medici care au stiinta de a vindeca tot de la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci afirmati ca nu e nevoie sa crezi in Dumnezeu pentru vindecare, poti sa crezi pur si simplu in ..vindecare.
Sa fiu oare singurul pentru care afirmatia asta suna cel putin ciudat?
Suna ciudat, insa nu-i ciudat pentru ca omului i se face dupa credinta lui.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Toti protestantii o au, intr-adevar, si niciunul nu va putea spune ca nu a stiut sau n-a avut acces la ea, problema este ca asa cum ei insisi demonstreaza, a avea access la cuvantul scris nu ste o conditie suficienta pentru a-l intelege corect.
Asta este MAREA problema.
Dvs. credeti ca ar fi o problema, se vede bine insa ca Iisus nu a vazut nici o problema ci dimpotriva, a estimat ca tot omul poate cunoaste Evanghelia si ca nu va mai avea nici o scuza apoi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba ce spuneti, problema este ceea ce intelegeti.
[/quote]

Adica dvs. de obicei spuneti una si intelegeti alta? Ca eu nu fac asa ceva, ci ceea ce spun este exact ceea ce si inteleg, si cred cu tarie ca este adevarat pentru ca tot Cuvantul Domnului este adevarat.

Last edited by Adriana3; 30.03.2011 at 12:28:26.