View Single Post
  #37  
Vechi 02.02.2013, 12:38:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ilie, reductionismul materialist pe care il sustii a fost analizat foarte serios la vremea infloririi lui. S-au scris multe despre asta, biblioteci intregi...
Astazi doar medicii neurologi si cei cu o conceptie medicalista mai cred ca orice miscare sufleteasca este determinata de biochimia creierului. Ei invoca inclusiv modelele computationale, preluind cazul particular al generarii si stocarii informatiei in computere.
In viata sufleteasca, insa, lucrurile sunt de alta natura...

As dori sa iti ofer un mic exemplu care ar putea sa deschida o fereastra noua in directia pe care o sugera NPriceputu si careia ma alatur si eu.

Faptul ca daca A>B si B>C atunci A>C nu este un produs al creierului, nu este determinat de creier, ci pur si simplu este expresia capacitatii logice a informatiei psihice de a se replia asupra ei insasi, de a se organiza si reorganiza.

Ca psihicul intretine o relatie cu creierul, pare a fi indiscutabil. Insa psihicul are insusiri care nu pot fi reduse la insusirile creierului. Dovezi sunt cu miile si se studiaza la neuropsihologie.

Daca eu am o relatie cu o alta persoana, nu inseamna ca eu decurg din acea persoana.
Daca am o relatie cu apa, nu inseamna ca proprietatile mele decurg din proprietatile apei.
Daca legile psihicului transpar in relatiile sociale, nu inseamna ca legile socialului se reduc la legile psihicului. Nu decurg unele din altele ci au propriul lor specific, ca paliere distincte ale realitatii. Care comunica, totusi.

Daca intre creier si psihic exista, temporar, relatii, asta nu inseamna nici ca psihicul decurge din creier nici ca creierul decurge din psihic.

Daca am o relatie cu Dumnezeu, nu inseamna ca decurg/deriv din El. Ci, doar ca sunt creat de El.
Cu atat mai putin inseamna, precum zic ateii, ca El decurge din mine, adica e un produs al mintii mele... Care la randul ei este un produs al creierului meu... Ar reiesi ca Dumnezeu e un produs al creierului omului.

Precum in Sfanta Treime Cele 3 Persoane au raporturi permanente desi nu sunt identice si nici amestecate. Si Sunt Unul Dumnezeu. Laudat fie in veci!
Reply With Quote