View Single Post
  #54  
Vechi 12.04.2013, 10:30:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sunt doua aspecte distincte,din mai multe puncte de vedere.
Vorbind acum strict de homosexualitate si pedofilie,ultima este considerata ca fiind o parafilie (in timp ce homosexualitatea nu este!) si comparativ cu prima este un real pericol asupra societatii si mai ales asupra membrilor ei cei mai tineri si vulnerabili,mai ales ca aici apare componenta abuzului,iar efectele acestuia sunt catastrofale asupra dezvoltarii sanatoase a unui individ.
Cauzele homosexualitatii sunt controversate de oamenii de stiinta.Nu eu am facut pentru prima oara afirmatia ca exista posibilitatea unei implicatii genetice si hormonale.Nici nu mi-as permite acest lucru.In schimb,ceea ce am observat la persoanele cu aceasta orientare pe care mi-a fost dat sa le cunosc,este faptul ca,nu la toate,insa la unele dintre ele se observa faptul ca prezinta inclusiv unele caracteristici fizologice apartinand persoanelor de sex opus.Ceea ce,m-a facut sa imi spun ca ipoteza acestor oameni de stiinta este posibil sa aiba si un fundament real.
Oricum,sunt greu de determinat niste cauze exacte,pentru ca sunt foarte multi factori implicati si care se intrepatrund si ma gandesc ca vor mai trece ceva ani si multe cercetari vor fi facute pana se va reusi sa se puna punctul pe i in aceasta chestiune.
Si referitor la cauzele pedofiliei,acestea sunt deasemenea intens dezbatute si controversate:unii afirma ca tulburari neurologice ar fi implicate,abuzuri in copilarie,traumatisme craniene la o varsta foarte frageda,dar si un nivel de intelect si educatie foarte scazut,ultimele doua putand fi implicate si in anumite cazuri de zoofilie,ca tot am fost intrebata de acest subiect.Spre exemplu,nu in toate cazurile in care cineva a avut un astfel de contact cu animale putem vorbi despre o zoofilie autentica.
Este cazul acelor persoane care traiesc in medii rurale,cu un nivel de intelect extrem de scazut si a caror viata sociala se cam rezuma la mersul cu oile pe munte etc.Insa,atunci cand ies din acel mediu si reusesc sa isi gaseasca o partenera,revin in sfera normalitatii.
Un astfel de comportament este considerat cu adevarat o parafilie atunci cand devine unic mod de a gasi placerea si,din pacate,exista si astfel de cazuri.
Spre deosebire de homosexualitate,care se gaseste cam in procent egal si la barbati,dar si la femei,ca sa nu mai vorbim despre bisexualitate,care este si mai frecvent intalnita la ambele sexe,se pare ca in sfera parafiliilor,barbatii sunt cei care domina detasat,cazurile de femei care au astfel de comportamente deviante fiind destul de rar intalnite.Ceea ce iarasi ridica un semn de intrebare daca ne gandim la cauzele care genereaza cele doua comportamente.
Dar,ca sa pun si eu o intrebare,ca tot vorbim de normalitate versus anormalitate in sfera comportamentului sexual si avand in vedere ca cineva recomanda abstinenta sexuala...care sunt criteriile pe care va bazati cand spuneti ca aceasta abstinenta este o normalitate?Este o trasatura cu care ne nastem?Va multumesc...
Legat de cercetarile stiintifice,am destule dubii.
Oamenii de stiinta nu sunt dumnezei mai pot si dumnealor sa se insele.
Imi amintesc pozitia doctorilor vizavi de ulcer acum 30 de ani versus descoperirile mai recente care spun cu totul altceva!Abia prin '90 au descoperit ca o bacterie nenorocita provoaca boala(E.coli)si nu mancatul neregulat-teoria frecatului mucoaselor.
Descoperirile se tot tin lant.Contraziceri si rasturnari de opinii.

Iar despre abstinenta: poate fi o alternativa la normalitate,atunci cand este aleasa pe fond religios,ca si stil de viata din diverse convingeri sau impusa fortat de situatii medicale intr-o precara functionalitate a organelor de reproducere sau chiar lipsa acestora si bineinteles traita de catre oamenii singuri.
Din multitudinea de cazuri carora ii fac fata cu bine se deduce ca este o stare chiar superioara normalitatii,fiind un sacrificiu in sine,o impotrivire in calea instinctului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.04.2013 at 10:40:07.
Reply With Quote