View Single Post
  #55  
Vechi 12.04.2013, 13:54:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din cate inteleg este un site care preia articole din afara si le traduce.
Acele marturii,atat cat am observat sunt date de niste anonimi.Nu stim exact cine sunt "Lisa,John,Cindy" etc.Oricine poate scrie absolut orice sub adapostul anonimatului si tese oricate povesti doreste.
Deasemenea nu am inteles prea clar ce gen de terapie se aplica.Daca este vorba de o terapie cognitiv-comportamentala,am mari dubii,nu ca in privinta altora nu as avea ca functioneaza in astfel de cazuri.
Iar referitor la subiectul Grecia Antica,noi discutam aici despre homosexualitatea autentica si nu despre un comportament practicat pentru ca "asa este la moda".
Se da si site-ul de pe care sunt preluate, e o organizatie care se ocupa chiar cu ajutarea celor ce au aceste vicii (si nu spun homosexuali, ca ar insemna ca e o rasa aparte si nu tot oameni cu o problema).
In plus, unii isi dau si adresa e-mail. Iar cazul dat de mine e o persoana cunoscuta, un fost activist pentru drepturilor homosexualilor, deci nu anonim. E firesc faptul ca sunt si care vor sa ramana anoonimi, nu cred ca vor sa afle toata lumea ca au avut acest viciu in trecut.
Bineinteles ca terapia se bazeaza pe consiliere, nu exista o pastila pentru homosexualitate pentru ca nu e un virus. Eventual niste medicamente normale, poate pentru hormoni sau altceva. Probabil exista si grupuri ca in cazul Alcoolicilor Anonimi.
Pentru a fi ceva din nastere ar trebui sa fie ceva genetic, dar nu s-a gasit nimic, nici macar o gena responsabila de un astfel de comportament.
Sunt multe carti si articole pe acel site, de exemplu un studiu facut de dr. Neil și Briar Whitehead au analizat peste 10.000 de studii despre homosexualitate. Cartea lor, My Genes Made Me Do It! – Homosexuality and the Scientific Evidence, a fost lansată în 1999 și a fost revizuită și actualizată pentru a include analiza cercetărilor mai recente, în august 2010. Iată ce spun ei legat de felul în care studiile pe populații demonstrează schimbarea spontană de la atracții homosexuale la atracții heterosexuale:
În acest capitol descriem felul în care literatura științifică arată că orientarea sexuală nu este fixă, ci variabilă.
Aproape jumătate dintre homosexuali/bisexuali trec spontan (nu într-un cadru terapeutic) către heterosexualitate de-a lungul vieții. Aproape 3% dintre populația heterosexuală actuală a considerat ferm, la un moment dat, că sunt homosexuali sau bisexuali."

Deci jumatate dintre cei ce spun ca sunt homosexuali in timp devin heterosexuali, fara vreun tratament. Asadar nimic innascut.
Reply With Quote