View Single Post
  #60  
Vechi 13.04.2013, 10:29:27
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa nu confundam pacatul cu patima
Relatiile din cuplurile homosexuale sunt bazate pe patima si sunt impotriva firii
De ce se trambiteaza aceste relatii impotriva firii ?
Pentru casatorii legiferate care sa permita adoptia de copii
S-a spus mai sus ,un copil trebuie sa creasca intr-un mediu sanatos din punct de vedere moral
Este bine sa nu li se dea prea multe drepturi ,vom asista neputinciosi la tentative sau chiar reusite de racolare a unor tineri nevinovati in acest joc viciat fara ca legea sa poata actiona
Dovada ca Dumnezeu nu ingaduie ,este faptul ca acestia nu isi petrec prea multi ani pe acest pamant
1. Homosexualitatea este pacat. Este pacat mare. Este pacat strigator la cer. In indreptarele de spovedanie este incadrat la : sodomie.
Se vorbeste mult despre homosexualitate. Dar sa nu uitam ca in categoria „Pacate strigatoare la cer” sunt si alte pacate, la fel de mari, pe care poate multi dintre noi le fac.

<< Nu cumva ai facut pacate de urgie, care atrag urgia lui Dumnnezeu asupra locului si a acelor persoane, adica: cand barbatul nu intrebuinteaza organele genitale asa cum a lasat Dumnezeu, ci intrebuinteaza dosul, gura si alte parti?
- Nu cumva te-ai insotit cu animale? Ca barbat cu ce fel de animale si ca femeie, la fel, cu ce fel de animale?>>
(Indreptar de spovedanie-IERODIACON VISARION IUGULESCU)
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=245


<<26. Am preacurvit peste fire cu soția mea și cu
alte femei (cu soțul meu și cu alți bărbați), primejduindu-mă vremelnic și veșnic?>>
(Prots. Nicodim Mandita, Indreptar pentru spovedanie, Editura AGAPIS 2000)


<<† Am făcut malahie (masturbație) înainte de căsătorie și în timpul căsătoriei. Fac și în prezent. Ultima dată...
† Am făcut sodomie și gomorie (perversități sexuale) cu soția
mea, cu alte femei, cu rude.
† Am făcut bărbat cu bărbat și femeie cu femeie.
† Am făcut cu animalele, când eram mic (mai mare). Am
învățat și pe altul să facă aceleași păcate.>>
(protos. IOACHIM PÂRVULESCU, Stareț al Sfintei Mănăstiri
Lainici – Gorj „SFÂNTA TAINA A SPOVEDANIEI PE ÎNȚELESUL TUTUROR”
Mănăstirea Lainici – Gorj, 2000)



2. <<S-a spus mai sus ,un copil trebuie sa creasca intr-un mediu sanatos din punct de vedere moral.>>

Vi se pare ca in familia traditionala, asa cum a gandit-o Dumnezeu este intotdeauna asigurat acest mediu „sanatos din punct de vedere moral”?
Nu vi se pare ca suntem ipocriti?

3. <<Dovada ca Dumnezeu nu ingaduie ,este faptul ca acestia nu isi petrec prea multi ani pe acest pamant.>>

- Nu cred ca este un argument. Sunt si copii care trec la cele vesnice. Ei nici n-au apucat sa traiasca, cu atat mai mult, n-au pacatuit.

Dumnezeu a binecuvantat FAMILIA. Daca a binecuvantat familia, Dumnezeu nu putea sa binecuvanteze si preacurvia, curvia, homosexualitatea, incestul, pedofilia, desfranarea, perversiunile sexuale etc. Tot ce e pe langa, e pacat. Si pacatul este ingaduit de Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ne-a lasat liberi. Dar asumandu-ne libertatea suntem in egala masura responsabili. Dumnezeu ingaduie optiunile noastre si actiunile noastre. Dar nu tot ce facem este bineplacut lui Dumnezeu.
Deci: vom raspunde pentru toate actiunile noastre. Dar avem sansa spovedaniei. Si nu trebuie sa deznadajduim.



<<219. Ce este familia?
Dupa invatatura Sfintei noastre Biserici, familia este un asezamant dumnezeiesc si temelia vietii de obste. Ea se intemeiaza prin casatorie, adica prin legatura dintre barbat si femeie, binecuvantata de Dumnezeu in fata sfantului altar. Aceasta legatura rasare din imboldul firesc sadit de Dumnezeu in om. "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va alipi de femeia sa si vor fi amandoi un trup" (Efes. 5, 31). Cea dintai familie s-a intemeiat in rai, avand ca preot si martor pe insusi Dumnezeu. "Si a facut Dumnezeu pe om, dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul" (Fac. 1, 27-28).
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lia-80581.html

Daca o sa citim cu onestitate ce ne spune invatatura crestin ortodoxa despre Familie (vezi link-ul de mai sus) , s-ar putea sa ne dam seama ca avem multe de facut pentru a ne numi/ pentru a merita numele de crestini ortodocsi, chiar si din acest punct de vedere: familia si rostul ei.
Reply With Quote