View Single Post
  #352  
Vechi 02.07.2015, 13:17:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Florine, vorbim la per tu, suntem frați și surori întru Hristos Domnul, iar eu nu sunt preot. Cel puțin nu încă.

Măi omule, ce-i cu atâta istorie? Cu ce îți ajută la mântuire istoria? Cu ce te hrănește istoria?
Revino cu picioarele pe pământ!

Ai apartament la oraș? Caută-ți casă la sat și vinde apartamentul. Îți iei o Dacie, sau un Opel, preferabil un "papuc" sau cu 5 locuri și ladă în spate. Daciile de genu, sunt foarte fiabile și rezistente, îți faci treaba cu ele minunat.

Ce loc de muncă mai vrei la țară, Florine?
N-ai gospodăria ta suficientă, să-ți ocupe 8 ore pe zi, sau mai mult? Dacă nu-ți ocupă 8 ore pe zi, mărește gospodăria. Dacă ai copii, o mărești automat, din reflex, din instinct, ca un gest mecanic :)
Fă-ți un atelier de tâmplărie, produ obiecte și vindele la piață. Până vine recolta.
Fă-ți un atelier de fierărie, produ obiecte și vindele la piață. Până vine recolta.
Pune cloțe, clocitori, găini care să facă pui, crește-i, taiei, vinde-i. Sau vinde-i de mici. Mari sau mici, se vând. Testează piața, vezi ce merge, ce nu merge. Crești vreo 2-3 viței, îi vinzi, sau îi tai, să-i ai pentru tine. Îi pui la lada frigorifică, mâncați jumate de an dintrun vițel. Lăzi frigorifice second hand, costă 200 de lei. Atât am dat eu pe a mea, un Arctic, și eu stau la bloc deocamdată. Apoi la o lună de funcționare, i s-a terminat freonul. Am chemat un tehnician, a umplut-o cu freon, mi-a laut 50 de lei, merge de atunci de 2 ani, n-am mai avut treabă cu ea.
Plantază-ți nuci, în grădină, fă o livadă de ei. Nuca se vinde bine și scump. Ajută creierul. Să mânânci multe nuci.
Crește gâște, rațe, curci, poate chiar struți, dacă poți, cu puțină cercetare. Accesează fonduri europene, pentru micii întreprinzători.
Soluții sunt cu sutele. Ca să nu spun cu miile.

Gândește, diversifică. Pune creierul la contribuție, că ești mare, Florine. Lasă istoria, că am învățat destulă la gimnaziu și liceu, nu?

Ce treabă avem noi cu cooperativa agricolă?
Fă-ți tu singur, propria ta cooperativă. Caută o casă cu pământ destul pe lângă ea, să o cumperi, că sunt multe care se vând cu pământ. Și pe urmă vin și banii.

Ce treabă avem cu CAP-urile? Nu mai suntem comuniști. S-a terminat cu blestemații ăia.
Nu ai nevoie de tractor, dacă ai seră, livadă și animăluțe. Îți e suficient. Doar niște fân pentru iarnă, depinde ce animale ai.

Și ce treabă ai cu CFR-ul? Dacă ai o mașinuță, îți faci treaba cu ea. Oricum la oraș, nu o să mai ai prea mari taine de rezolvat.
E bine să eviți orașul, cât mai mult, mai ales dacă, creștin fiind, ești conștient de otrava ce o varsă orașul mereu, asupra minților iubitorilor de Hristos.

La sat ai toate condițiile de care ai nevoie. Dacă nu ai, le faci. Trebuie doar să gândești, să acționazi cu cap, cu sfat, cu înțelegere cu soțioara ta, harnici amândoi la lucrul cel binecuvntat.

Dacă vrei, se poate, repet. Hristos va bincuvânta. Ai încredere în El.
Idee este ca fiecare om - indiferent ca ar locui la sat ori la oras- este normal sa-si doreasca a practica meseria care i place!
Ori daca dumneavoastra imi puteti spune ca ati gasi usor de exemplul un post de electrician in constructii si platit acceptabil (cam asta ar fi meseria care as vrea sa o practic) la tara, dar si un post de contabila tot bine platit si tot la tara (ca sa pot locui in acelasi loc cu prietena mea), atunci chiar va rog sa ma anuntati!

Iar in privinta CFR-ul, va pot spune ca as fi fost mandru sa lucrez in acest domeniu si sa imbrac uniforma celei de-a doua armate a tarii, cum erau numiti pe drept cuvant ceferistii, care aveau o raspundere imensa, avand pe mana vietile a sute de mii de calatori.
La tara seful statiei CFR era in 1990 mai tare si de cat seful de post, presedintele CAP-ului, gestionarul cooperatiei si doctorul si profesorul.

In privinta CAP-urilor, mare greseala a facut Petre Roman in 1991 când a dat aberanta lege 18/1991. In toate tarile cu agricultura performanta (FRanta, Italia, Germania, etc), pamantul se lucreaza pe mari suprafete compacte, deoarece numai asa se poate face o agricultura moderna si competitiva, cu mijloace mecanizate si irigatii.
In 1991, când Roman debita celebrele lui prostii, o delegatie franceza venita in vizita in Romania, chiar se mira cum de distrugem CAP-urile, irigatiile si complexe zootehnice (noi am distrus Comtim-ul, dar Ungaria a construit un asemenea complex zootehnic foarte aproape de granita cu Romania).
Reply With Quote