Subiect: Nunta Curata
View Single Post
  #120  
Vechi 29.05.2016, 13:50:42
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu-mi este jena nicidecum.Si nu prea sunt atent la predici pt ca am observat
ca sunt rostite degeaba.Acelasi idei de fiecare data.Oamenii le asculta si apoi
imediat le arunca , pt ca degeaba asculta predici daca nu-i intereseaza practicarea credintei.Incep sa semene precum sedintele de partid.
Tovarasi trebuie sa facem aia, si aia.Dar trebuie sa facem.Si nimeni nu face nimic. :))

Eu sunt un tip pragmatic si consider ca ce nu-i in Liturghie nu-i teologie ci
pierdere de vreme si multa prostie.
Ceea ce ai scris iti scuza incultura si mentalitatea agresiva impotriva tuturor. In concluzie: 1. Nu cunosti rostul si insemnatatea predicii. 2. Iti contrazici credinta. Faci doar ce fac ceilalti? Ce stii tu cat asculta ceilalti? Si ce esti tu sa-i judeci? 3. “ce nu incape in liturghie nu e teologie”, asta repeta mai mereu in conferinte pr. Necula (da, parintele ala pe care-l faceai tu comediant). Daca nu stiai, in tipic predica se tine imediat dupa citirea Evangheliei si se vorbeste/ explica/ aprofundeaza exact ceea ce s-a citit in evanghelia zilei. In bisericile de mir se predica la final, dar liturghia e gata abia dupa ce preotul a facut otpustul. 4. Predica marturiseste ca Cuvantul lui Dumnezeu a fost auzit, primit si inteles. Si face parte din Liturghie; din partea aceea care se cheama Liturghia Cuvantului, de dinainte de Liturghia Euharistica. 5. N-am eu nicio treaba sa-ti fac tie catehizare dar daca ai fi familiarizat cu profunzimile ortodoxiei nu te-ai mai hazarda in etichetari, clisee si afirmatii smintite. Cu cat te constipi mai tare cu atat nu-ti iese nimic. Probabil ca intentiile tale sunt bune insa sunt fara fundament si fara simtire hristica.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Hehe cand simti prezenta Duhului Sfant dupa o serie de incercari si ispite
numai ai tu nevoie de nici o predica a predicilor.
E chiar hilara situatia.
Un om smerit n-ar fi facut niciodata afirmatia asta, cu atat mai mult sa-si laude induhovnicirea. Nu situatia e hilara, tu esti.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Usor se cade in smineteli cand totul se opreste la lecturare despre Ortodoxie
si nu se apuca de practicarea ei.
Usor se cade in sminteli atunci cand totul se opreste la teorie si se fuge de practica.
Cine ramane la stadiu de teorie este aproape semi-mort doar ca nu stie.
Pai ce o sa faci tu , cand o sa vina musulmanul la tine si o sa-ti zica: Islam sau taiat capul ?
Daca nu treci prin incercari si ispite (adica suferinte) cum vrei sa te intaresti in credinta ?
Tare sunt curios ce o sa faceti cand o sa intra musulmanii peste voi ?
Ca aia desi cred intr-o erezie, aia chiar cred nu se joaca cu predici.
O sa-ti dupa ce am facut, ca nu se spune dinainte.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si sectele il cauta... dar il cauta cum vor ele.
cum te lauzi ca faci si tu.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Matale n-ai inteles o chestie elementara:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...vi-140905.html
Vezi, daca interesul tau pentru ortodoxie se limiteaza doar la lecturare si la predici... vezi ce inseamna doar sa te prefaci ca te intereseaza credinta ?
Vezi cum te osandesti singura.
Si uite asa iti muti singura din crucea de-a dreapta in crucea cea de-a stanga.
Este o nebunie sa crezi ca esti sanatos.Singurul care se crede ca este sanatos
este diavolul.
Ca si stii tu cum traiesc eu.
Linkul pus de tine e tot o PREDICA, din Duminica Orbului, un cuvant de invatatura a PS Sofian Brasoveanu; si este despre o mica particica din imensitatea lui Hristos. Vezi ca in alte duminici se vorbeste si despre altecele.


Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Tu sarbatoresti Inviera Sa doar Duminica ? Dar in restul zilei cum Il sarbatoresti ?
Eu am observat ca de fiecare data cand sufletul fuge de patimi si trece
peste o incercare,sarbatoreste Invierea Domnului .
De fiecare data cand faci o jertfa pentru aproape, sarbatoresti Invierea Domnului , nu doar Duminica.
Matale crezi ca este suficient sa te duci la Biserica, Duminica si doar atat ?
Ne-am facut "obligatia" de Duminica si putem sta linistiti ? Pai si Pilat merge
in fiecare Duminica la Liturghie sa stii.
Formalisme , "sfinte" formalisme...

Ai grija ca formalismul este un cancer al sufletului.
Nu-ti voi raspunde la aceste intrebari pentru ca nu e treaba ta cum imi traiesc eu credinta. E strict treaba mea si a duhovnicului meu. Vezi-ti de lungul nasului si de mantuirea personala si nu te lega de cum traiesc altii ortodoxia ca nu iti foloseste deloc in misiunea personala.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si daca tot grabesti de cu seara pentru Liturghie ar fi bine sa-ti iei si textul slujbei Utreniei altaturi de tine si textul Liturghiei alaturi de tine, ca sa canti cu corul sau strana.Sau pur si simplu de duci acolo si stai ca dulapul la slujba?
Chiar nu e treaba ta.
Incearca sa privesti catre ceilalti cu demnitatea cu care te priveste pe tine Dumnezeu, ca prea privesti peste ochelari sa nu iti oboseasca lentilele.

Sa-ti calauzeasca Dumnezeu pasii spre cele bune si folositoare!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote