View Single Post
  #7  
Vechi 09.11.2018, 18:14:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Fiecare dintre noi ar trebui poate sa contribuim la cheltuielile Biserici benevol. Si poate fiecare Biserica sa faca publice cheltuielile si sa solicite nu le-as numi contributii ci mai degraba "mila"...

Noi nu prea ne-am invatat lectia contributiei, comuniunii si a comunicatii.
Ai dreptate, nu te contrazic, eu contribui la Biserică n-o spun pătimaș sau cu mândrie, ci ca să arăt că nu vorbesc chiar din afară, gen „Biserica să facă, eu să nu fac nimic doar să spun să facă” și atât.

Nu prea e legitimă naționalizarea pământurilor Bisericii cât timp alte resurse strategice nu se pot naționaliza, nu e corect să se dea vina pe Biserică pentru sărăcirea unui popor când multinaționalele scot sute de milioane de euro profit și beneficiază de n deduceri și facilități fiscale.
Nu mai zic de magnații care dosesc averi mult mai mari iar presa vede doar Biserica.

Toată mascarada asta e pentru a slăbi aria pastorală a Bisericii, dacă s-ar tăia finanțarea și mai mulți s-ar lepăda și mai multe Biserici s-ar închide din lipsă de contribuții și personal, iar cei care ar vrea să acceseze serviciile Bisericii și ar fi săraci, ar sta pe margine că n-ar avea bani.

În subsidiar în Grecia Biserica va fi și mai mult controlată, va sta la mila politicienilor care poate vor uita sau nu vor avea chef să acorde subvenția sau vor stabili cuantumul arbitrar.

Dacă românii pot suporta și ei o prigoană pe față să nu se implice în niciun fel, să lase progresiștii să-i conducă, dar realitatea a dovedit că dezinteresul la momentele istorice importante, chiar și al votului poate afecta toată viața socială.

Eu nu zic nimănui să voteze, pot să stea acasă sau să-și anuleze votul, dar să votezi platforme ostile pe față Bisericii, în numele unor idealuri și după să te miri, „vai cum a decăzut societatea, morala, viața bisericească”, „alerg kilometri și nu mai găsesc preot”, pentru asta nu cred că va mai exista nicio scuză în conștiința nimănui.

Sper ca adevărații creștini să nu întărească niciodată prin energiile lor prigoana împotriva Bisericii, indiferent de idealurile seducătoare care se flutură.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2018 at 18:20:57.
Reply With Quote