Subiect: Postul la nunți
View Single Post
  #4  
Vechi 08.05.2022, 06:47:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorentinaB Vezi mesajul
Buna ziua,Am fost invitaČ›i la o nunta care se tine vineri În mod normal noi Č›inem post.Vreau sa Č™tiu dacă avem voie să mâncăm de dulce, seara la nunta.
Bine ai venit,FlorentinaB!

In calendarul meu ortodox 2022 (in toate calendarele ortodoxe) scrie:
-Nu se fac nunti (in anul 2022):
In toate zilele de post si in posturile de peste an...
-Nu se fac nunti (In anul 2023):
In toate zilele de post si in posturile de peste an...

La rubrica "Zile de post" scrie:
Miercurile si vinerile de peste an in afara de cele cu dezlegare, insemnate cu harti...
Asadar, zilele de miercuri si vineri insemnate cu harti nu sunt zile de post si au dezlegare pentru organizarea de nunti.

Cercetati, deci, daca data acelei vineri este insemnata cu harti in calendarul ortodox ca sa aflati daca nunta e cu adevarat binecuvantata si/sau, conform intrebarii dvs, "daca aveti voie sa mancati de dulce, seara la nunta".

Probabil ca nunta a fost stabilita pentru vineri de curand(in ultima clipa), cand toate sambetele sunt deja ocupate,ceea ce inseamna ca si sambata de dupa acea vineri se va tine o nunta, astfel ca(se pare) si tortul va veni tot vineri.

S-ar putea sa fiti intr-o oarecare "disfunctionalitate ortodoxa" daca, referitor la vineri, pe dvs va intereseaza doar daca puteti manca de dulce, pentru ca ziua de post contravine si prezentei la o nunta organizata contrar randuielii BOR,iar asta ar raspunde mai corect titlului pe care l-ati pus acestui topic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote