View Single Post
  #2  
Vechi 18.11.2008, 01:45:12
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Rapit de KGB si anchetat de Beria

Considerat dusman de moarte al regimului comunist, dar si al Moscovei, episcopul Vasile Leu este rapit, pe 16 august 1952, din Viena, dupa ce i s-a facut o injectie. Dupa doua zile, se trezeste in arestul trupelor sovietice, barbierit si cu parul vopsit. Este dus la Moscova si intemnitat la Liublianca. Este anchetat timp de sapte luni, sub acuzatia ca se afla in slujba serviciilor secrete americane si engleze. La unele dintre anchetele participa insusi temutul sef al politiei politice sovietice, Lavrenti Beria. Este transferat la Bucuresti, unde, prin sentinta nr. 2417-20.11.1954, este condamnat la moarte pentru “crima de tradare de patrie”. Refuza sa fie gratiat sau sa delege vreo persoana care sa faca o astfel de cerere in numele sau: “Imi dau seama ca urmariti sa aflati amestecul meu in serviciul englez de informatii. Eu am spus si repet ca nu am facut spionaj pentru nimeni. Sunt un adversar al acestui regim din Romania care a transformat tara intr-o inchisoare. Am dus aceasta activitate pentru ca regimul comunist este o camasa de forta pe sufletul si fiinta neamului romanesc. Singura sentinta care m-ar onora pe mine si tribunalul ar fi condamnarea mea la moarte”, a declarat episcopul Victor-Vasile Leu la sedinta publica a Tribunalului Militar Teritorial Bucuresti din 16 noiembrie 1954. Iar in declaratiile date spunea: “Consider comunismul ca dusman principal al crestinismului”."


Continua in mesajul 3:
Reply With Quote