View Single Post
  #2  
Vechi 17.10.2009, 04:44:34
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Wink

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
Marturisire in zori de zi:familia mi-a zis ,,apriga", uneori, dar Hmiron...cateodata, esti cam ...tralala.(ai fost dur cu carnea).-bestial-
EI,mergem impreuna la terapie, eu nu ma supar, tin la sanatate ca e mai buna decat toate!
Cu prietenie,
Lavinia
dragi administratori si moderatori ai acestui forum, iertati-ma!
Reply With Quote