Subiect: Iarta-ma !
View Single Post
  #8  
Vechi 10.12.2009, 15:23:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Iertati-ma

Mai toti parintii bisericii ,din toate timpurile, invata si sfatuiesc ca ,,predica" noastra a ortodoxilor (indiferent daca suntem sau nu preoti) sa fie faptele noastre . Aceasta insemneaza ca ori de cite ori zicem ceva drept, ori adevarat , ori ...ori si ce ,cuvintul nostru sa si fie intarit de faptele noastre. Chiar si atunci cind ne cerem iertare trebuie sa stim ca macar un pic ,de atunci in colo, trebuie sa ne comportam altfel, mai bine, mai corect si nu tot la fel . Dar trebuie de asemenea sa stim ca atunci cind fratele nostru isi va cere iertare de la noi, pt. ca este om si este supus greselii, se prea poate intimpla sa ne mai greseasca inca dar ca noi avem datoria , de la Hristos Mintuitorul ,sa-i iertam lui ,,de 70 de ori cite 7".
Deci ,atunci cind noi ne cerem iertare de la fretele trebuie sa avem grija ca faptele nostre sa fie indreptate de atunci in colo, dar cind el isi cere iertare sa fim ingaduitor cu el si sa-l mai iertam de cite ori va face aceasta !

Si eu ,la rindul meu, va rog pe voi fratilor si surorilor carora v-am gresit cu orice si oricum sa ma iertati si sa nu-mi tineti mie aceasta !
Reply With Quote