View Single Post
  #13  
Vechi 17.07.2012, 22:08:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ma bucur sincer ca omul respectiv nu a dat de rudele mele din Reghin sau Bacau,sa-i ofere pat sa doarma dar sa nu-l cheme la masa sau sa vada de departe ca are vizitatori si sa nu dea pe acasa :)))

Unul din verii mamei,este doctor si s-a stabilit la Bacau cu familia(plecand din Ardeal).L-am cunoscut cand aveam cativa ani,iar el venise la Bucuresti cu treburi oficiale;a stat la noi cateva zile.Asa,din"defect"profesional i-a spus mamei ca am deviatie de sept si polipi nazali si ca ar fi bine sa ma duc la Bacau,sa ma opereze chiar el.

Zis si facut,ne-am dus si ne-am cazat la ei.Bineinteles,mama a adus niste "cadouri de contrabanda"pt perioada aceia comunista:cafea,cosmetice etc
Eu nu-mi amintesc mare lucru,decat vag insa mama a fost foarte consternata ca nu am fost invitate la masa de catre gazda,adica sotia varului(el era toata ziua la spital).Mamei i-a fost jena sa ceara ceva neinvitata,asa ca am plecat prin oras sa mancam la un restaurant,apoi am plecat cu primul tren si ne-am cerut scuze pt deranj,multumind invitatiei varului care a fost si ramane un scump!
(Peste ceva ani a divortat de femeia aceia certata cu bunele maniere :)

Ceilalti,din Reghin au vazut musafiri multi in dreptul casei pe cand lucrau la camp si ne-au lasat sa-i asteptam toata ziua in soare;cand a inceput sa se insereze am realizat ca nu mai sunt sanse sa ne mai vedem cu ei(au cotit-o pe alte ulite si au stat la niste vecini pana am plecat,nu aveau chef de musafiri).Noi,copiii am plecat lesinati de acolo,ne-au salvat de sete si foame niste rosii din gradina :)

Bine,a nu se intelege ca toate rudele au fost asa!Acestea sunt doar 2 exemple pe care nu iti doresti sa le intalnesti!

Acum imi vine in minte exemplul mamei...
Mama,una doua,abia ai intrat pe usa se ingrijeste sa serveasca ceva:face cafea,face gustari sau serveste mese intregi,depinde de nevoile oaspetelui.Iar la plecare si un mic pachetel pe drum sau o atentie :)
Daca se duce in vizita,nu se cade sa se prezinte fara o atentie:fructe,dulciuri,cafea sau flori,sunt printre preferinte.

In concluzie,ospitalitatea este o preferinta personala;unii o au,altii ba!
Nu consta intr-o perioada anume,intr-o generatie anume ci poate in educatie,in dragostea pt oameni.

In lipsa dragostei oare mai vorbim de ospitalitate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote