View Single Post
  #9  
Vechi 12.09.2013, 22:45:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am fost de curand in Germania, care este o tara foarte civilizata, dar nu fiindca are e mare putere economica. Nu cred in teza marxista cum ca materialul, economicul, influenteaza moralul, adica faptul ca saracia indobitoceste. Au fost bombardati in doua razboaie mondiale pe care le-au pierdut, extrem de multe cladiri si mai vechi si mai noi au fost rase de pe fata pamantului, dar au pus mana de la mana, au muncit toti pe gratis, fara sa le ceara nimeni, si si-au refacut tara. Asta e patriotism, sa pui osul la dezvoltarea tarii tale, nu sa debitezi lozinci despre o istorie mai mult sau mai putin imaginara. Nu zic ca si la ei multi sunt foarte nationalisti si se cred inca pe vremea lui Hitler, dar diferenta e ca nu doar se cred un popor superior, se si comporta ca atare. La noi e o deosebire foarte mare intre cuvinte si fapta si mai e si lipsa asta de solidaritate, concretizata cel mai bine in expresia "sa moara capra vecinului".
La noi esti privit ca un nebun daca te apleci sa ridici de pe jos o hartie pe care nu ai aruncat-o tu si sa o pui la cos. Din pacate, majoritatea romanilor nu fac nimic daca nu e rost de vreun castig imediat si cat mai facil. Munca - si mai ales munca cinstita - a ajuns sa fie privita ca pe ceva degradant sau numai si numai un mijloc de a obtine bani. De aici si desconsiderarea adevaratelor valori. Toti vor sa parvina cat mai repede si cat mai bine, prin orice mijloace.
In rest, suntem buni la criticat si la vorbaraie, dar prea putini reusesc sa si
faptuiasca ceva, sa se implice si sa lupte pentru drepturile lor. E foarte multa dezbinare in acest popor, iar lucrurile merg din rau in mai rau.
Trebuie multa, multa educatie si practica crestina ca sa se schimbe ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote