View Single Post
  #17  
Vechi 08.08.2014, 04:47:55
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

"Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare care, ...." (Mt. 25, 1)

"Împărăția cerurilor" - nu zice "Împărăția lui Hristos", nici "Împărăția lui Dumnezeu". Distincțiile sunt importante, Sfântul Pavel avea să explice relația dintre "Împărăția lui Hristos" și "Împărăția lui Dumnezeu" în special în Corinteni I (15,24), descoperind în perspectivă eshatologică împlinirea lucrării lui Hristos, Dumnezeu-Omul. Anume, în actul Său final, culminativ, Fiul adună pe ucenicii Săi în Împărăția Sa și prezintă Tatălui această comunitate care nu este din lume dar e adunată din lume - Biserica. Este actul final al Domnului ca Arhiereu și Împărat, Împărăția întemeiată de Hristos fiind atunci una și aceeași cu Împărăția lui Dumnezeu.

Să mă rețin așadar în a vorbi despre Împărăția cerurilor ca despre Biserică și să mă iertați că m-a prins tema și că dau frâu liber gândului... Doamne ajută, Doamne miluiește!

Hristos descoperă ucenicilor Biserica. Spune că "se va asemăna", descoperind așadar viitorul (precum vor decurge dealtfel evenimentele - Patimile, Răstignirea, Pogorârea, Învierea, Înălțarea și Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime).
Alege un număr al deplinătății, al întregului (10) și alege fecioarele.
Desigur, înțelegem noi prin Cuvântul Domnului și prin lucrarea Bisericii - toți cei botezați (toți, sugerat de 10; botezați, așadar înfiați prin har, curățiți de păcatul protopărinților - aici fecioarele fiind sufletele botezate, sufletul fiind atât în ebraică, precum și în latină înțeles ca principiu feminin) vor alcătui împărăția Cerurilor, Biserica.
Dar nu toți cei chemați, vor fi și aleși!
Sufletele râvnitoare, truditoare, care se sârguiesc să dobândească harul Duhului Sfânt și trăiesc Porunca Iubirii - acestea sunt fecioarele înțelepte. Au parte de Mire și de Viață.
Sufletele care se complac în trândăvie (fecioarele nebune), care ALEG neglijența și nu își agonisesc din "piețe" (adică din Biserică) harul/untdelemnul, acestea vor pierde pe Mire și Viața.

Sunt așadar două ipostaze ale sufletului creștinului, în fiecare clipă a vieții (căci nu știm când vine Mirele): alegerea agonisirii harului și alegerea neglijării lui. Două moduri de a trăi. În Biserică!

Pentru persoană, acum, la nivelul individual: fiecare își afirmă liberul-arbitru. Își împlinește curăția Botezului ca fecioarele înțelepte sau își ratează împlinirea și rodirea ca fecioarele nebune, ca smochinul neroditor, ca sluga care a îngropat talantul...

Întregul fiind sugerat de 10 iar ipostazele alegerii fiind două, rezultă firește două grupe de câte 5 corespunzătoare celor două ipostaze ale alegerii. Oile și caprele.
Toți suntem (suflete curățite) fecioare, prin Botez. Toți suntem în perspectiva întâlnirii cu Mirele. Dar unii alegem să fim fecioare (suflete) înțelepte, alții fecioare nebune. La seceriș unii vom fi grâu, alții neghină.

În sfârșit....
Mă iertați de (marea) îndrăzneală. Dacă am greșit, sper să mă îndreptați.
Mulțumesc, Florin, pentru lansarea temei.

Last edited by Ioan_Cezar; 08.08.2014 at 04:59:23.
Reply With Quote