View Single Post
  #3  
Vechi 30.08.2016, 13:11:43
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ascultarea nu are legatura cu o chestie de ordin fizic.
Despre ascultarea datorata de femeie barbatului gasesti si in Noul Testament, daca nu te poti impaca cu asta e cam nasol.
Si in calugarie tot de ascultare dai.

Dar ai dreptate, pe masura ce femeia traieste crestineste, nu mai face o problema din asta.

In ceea ce priveste presiunea sociala cu maritisul, se intampla asta pentru ca tineretea femeii e strans legata de capacitatea ei reproductiva, nu neaparat de frumusete.
Frumusetea e ceva relativ si subiectiv.

Si in general, cele care amana data casatoriei, se casatoresc tot mai greu, din mai multe motive si varsta nu ar fi singurul sau cel mai important.
Eu nu vorbeam aici de ascultare in aceea nu mi se pare ca este vreun blestem. Femeia e datoare sa se supuna celui care isi da viata pt ea. Adica fiecare isi face partea lui si gata suntem in echilibru.

Insa femeile pot face copii pana la 45 de ani. Cu toate astea nu stiu daca se inghiesuie barbatii la cele 30+, nu? Eu una asa vad.

Si deci tu incerci sa zici ca e vina celor care amana casatoria? Pai daca nu sunt atractive nu sunt nici invitate in oras etc.. Pe langa asta poate au fost bolnave o vreme si n-au avut dispozitie de casatorie. Ce sa faca in acest caz?

Last edited by Roxia85; 30.08.2016 at 13:17:26.
Reply With Quote