View Single Post
  #14  
Vechi 12.12.2016, 14:33:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Orice abordare a unui lucru deja existent trebuie sa fie mai bună decât precedentul,altfel nu mai există evoluČ›ie.Dacă eu nu mai curăČ› aspectul natural al supranaturalului,voi avea o conexiune uzată si greoaie intre cele doua dimensiuni,si mai mereu voi apela la cineva care sa fie intermediar intre mine si celalalt plan fiindcă eu nu voi mai putea clar ce e dincolo tocmai din pricina multitudini de aspecte naturale sau artificiale care infasoara si impodobesc ceea ce eu caut.Nu e de ajuns certitudinea teoretică a veridicitatii cu tot planul ei istoric si doctrinar,asta e doar un adevar cultic,in spatele caruia stau confortabil multi si ii biciuiesc pe cei care ies din aceata cetate a unei realităČ›i spirituale bine definite.
Iar acesta e mai degraba un "adevar" de tip proletar, care stim bine ce a adus :)

Nu stiu cum se face, fara suparare, ca cei mai "reformatori" cu cele din afara sunt cei care stau cel mai prost la capitolul reforma interioara.

Citat:
Multitudinea abordărilor si tendinČ›elor creČ™tine este un factor care arată Duhul viu al căutărilor umane,Hristos nu a pus monopol pe instituČ›ii,dogme sau cladiri,El nu sta doar in spatele sinoadelor ecumenice si a tratatelor teologice,el nu e prezent doar in mucenicii din caledar.So out of the confort zone :)
Sau mai degraba arata ca spectrul deviatiilor este infinit :)
Stii cum se zice: stramta e calea.

Ma intreb in ce baza dai tu credit respectivilor care au pretentia ca vorbesc in numele lui Hristos.
De fire esti asa naiv sau pur si simplu fredoneaza o melodie care iti sta bine in urechi? Apropo si de zona de confort..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote