Subiect: Despre diavol
View Single Post
  #29  
Vechi 18.04.2017, 17:51:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.
Omule, in cazul lui Becali doar JUDECATA LUI DUMNEZEU poate zice ce e bine si ce nu e bine.
Este o dilema mare omul asta.

Suntem ipocriti? Nu cred asta.
Insa trebuie sa judecam omul exact cum am fost invatati: ce a facut bine si ce a facut rau.

Binele lui Becali: pai este o lista lunga de bine...
Raul lui Becali: a furat de cateva ori dar bine, suficient incat sa se ridice.

Vrei sa fii judecator? Bine, atunci judeca tu mai bine ca noi si mai bine ca Hristos.

Eu ti-as zice sa il lasi pe Becali lui Dumnezeu. Sunt mii de oameni care striga in fata lui Dumnezeu sa-l miluiasca pe "hot".... si asta e un lucru mare.


Si da, mai bine un hot milostiv, decat mii de excroci nenorociti. Este unul dintre putinii care a mai si facut ceva.
Nu ii scuz nimic din ce a facut si pentru care a fost si condamnat. Insa nu pot sa fiu ORBIT de raul facut de el si sa nu mai vad binele.


Imi amintesc acum de o mama care PLANGEA de bucurie ca a primit de la fundatia lui becali 5000E pentru operatia copilului ei. Ti se rupea inima cand o vedeai ca si-a salvat copilul. Tie nu ti se rupe inima in cazul asta? Hot, hot, dar a impartit si la cei saraci.

Pe Becali sa-l judece Hristos si oamenii care au fost miluiti de Becali. Rele si pacate avem toti.

Last edited by gpalama; 18.04.2017 at 17:54:21.
Reply With Quote