View Single Post
  #285  
Vechi 08.09.2017, 15:07:20
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Buna ziua,
Nu stiu daca este topicul potrivit dar sigur are legatura cu casatoria. Voi ce ati face in locul meu?
Pe scurt iata povestea: sunt casatorita de 10 ani si am o fetita de 6 ani. !0 ani teoretic pentru ca de doi ani au inceput problemele. Sotul meu a ales un alt drum adica o amanta la locul de munca. Are si acum una, nu cred ca e aceeasi persoana. De doi ani lupt cu toate fortele sa salvez casnicia. De multe ori ma intreb cum de nu am luat-o inca razna sau cate femei ar fi suportat umilintele si suferinta pe care le traiesc de atunci. Evident, nu mai exista sentimente intre noi, nu sunt relatii sot -sotie, si de vreo 4 luni a parasit domiciliul . Nu sunt rupta de credinta sau de Dumnezeu ci dimpotriva. Am uitat sa spun ca de cand a luat-o razna nu vrea sa mai auda de biserica, post, rugaciune. Drama e ca fetita sufera cel mai mult. Sigur, si eu sunt om si ma sperie gandul singuratatii dar nu ma mai gandesc la asta. Important e sa fiu sanatoasa si sa pot creste fata. Parintele nici nu vrea s auda de divort dar asta e casnicie?
Da, casatoria trebuie sa fie binecuvantata dar au tinerii intelepciunea necesara sa faca lucrurile asa cum trebuie astfel incat sa nu regrete mai tarziu?
Rugati-va pentru el si familia dvs. Faceti o cercetare amanuntita a constiintei, sa vedeti care dintre soti, dvs. sau dinsul, a gresit, eventual mai mult, si cind, si cit/cu ce. Vedeti ce ati putea repara din vechile situatii sau probleme astfel depistate, daca si cind se va intoarce sotul. Daca nu mai merge deloc o reintemeiere relationala a familiei, lasati-l sa plece si acordati-i divortul.
Nu puneti atit de mare pret pe ce zice duhovnicul: el o spune din motive bisericesti, dvs. traiti situatia din punct de vedere uman. Duhovnicii nu sint intodeauna niste faruri luminoase, ci pot impotmoli o viata sau o relatie, daca sint ascultati "militar", fara discernamint. De fapt, e valabil pentru orice autoritate de pe lumea asta, spirituala sau nu. Dumnezeu iarta si intelege, oamenii, nu prea.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote