Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #125  
Vechi 30.08.2021, 21:04:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Răspund mai greu, am fost la mare în Constanța, știi tu soare, plajă, băuturi răcoritoare, șezlong, pălărie de paie, aerosoli din mare și încă savuram briza asta, (pe cei căsătoriți sau în cuplu i-am văzut cei mai fericiți.)

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai sa lasam vrajeala, cu ghebosul, cu dracul, antihristul. Hristos cere omului sa renunte la sexualitatea sa.
De unde ai dedus hermeneutica aceasta ?
Există texte de cateheză maritală sau omilii la căsătorie în care sfinți necăsătoriți nu dau cu ranga în căsătorie, din contră, eu nu am acces la toate textele bisericești să cumpăr toate cărțile despre căsătorie din pangar pe care mi le-aș dori, explică multe acolo.

Avem în Biserica ortodoxă română preoți care au mai mult de trei copii dacă nu mă-nșel părintele profesor de la Facultatea de Teologie din Sibiu, Vasile Mihoc are 13 copii, și la momentul știrii avea 36 de nepoți, poate între timp i s-au mai născut.

https://jurnaldebacau.ro/2019/07/08/...t-bacauanilor/

Are cineva curaj să spună că e vrednic de iad sau cva că nu a renunțat la sexualitate, are cineva impresia că doar de 13 ori s-a unit trupește cu doamna lui, ce-s toate porcăriile și toate gogomăniile astea pe care le tot văd rostogolite pe forumuri creștine de diverși indivizi de vreo 15 ani de când internetul e la liber și accesibil în România ?

Da căsătoria e foarte grea acum pentru că sunt mai multe variabile, credincioșenia soților, fidelitatea vs zburdălnicia, averea, educația, pregătirea, locul de muncă, capacitatea de comunicare și de reziliență în situații critice, încăpățânarea cea bună în salvarea unei relații de durată, renunțarea la sine până la călcarea - chenotică peste sine precum și Hristos a iubit Biserica, altruismul șamd, dar asta nu înseamnă să terfelim căsătoria pentru că noi nu ne-am bucurat de binecuvântările ei.

Biblia spune doar despre Căsătorie că e Taină adică o numește direct Taină, deci nu spune direct despre Mirungere, Hirotonie, Maslu, Spovedanie și Împărtășanie, Botez - Sfinții Părinți le-au interpretat pe celelalte drept taină pe modelul nunții creștine, așadar căsătoria e ceva de mare preț e Taină Model sau de Căpătâi.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=5&id=19
27. Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.
28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește.
29. Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui.
31. De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
32. Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos și în Biserică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.08.2021 at 21:10:47.
Reply With Quote