View Single Post
  #20  
Vechi 10.05.2022, 21:10:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
La cum arată demografia în 10-15 ani bisericile din oraČ™e(nu de la sate) vor resimČ›i niČ™te Č™ocuri financiare de se vor închide că nu pot plăti preČ›ul la întreČ›inere iarna.
În 2 ani -2020+2021 România a pierdut 200.000 de oameni numai din decese excedentare naČ™terilor, dacă 80% erau ortodocČ™i trendul e clar.

AČ™ vrea să văd ce o să mai zici când Bisericile vor fi pe punctul de a pune lacătul Č™i unele mănăstiri se vor închide, tot aČ™a că dacă nu se împărtăČ™esc vin degeaba ?

Mai are Biserica portărei care dau afară oamenii care nu se împărtăČ™esc după ectenia pt catehumeni ?
Eu nu văd, s-ar putea să fie Č™i mai rău peste 10 ani, tu gândeČ™te-te cum era când Biserica a fost închisă cu forČ›a în 2020 nici Sfinte PaČ™ti, nici Întâmpinarea Domnului, nici Duminica Tomii, aia a fost doar un preambul la ce va urma.
3. Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării,(2Tes2,3)


Asadar, se va ajunge tot acolo, dar nu din cauza difuzarii media(cum crezi tu), ci din cauza necredintei oamenilor, cu toate ca ei se cred practicanti.

8. Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credinţă pe pământ?(Lc18,8b)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote