Subiect: botezul
View Single Post
  #60  
Vechi 03.09.2007, 00:49:29
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina-elena
hai sa va intreb ceva in legatura cu botezul copiilor mei.
se da situatia: primmul copil a fost botezat doar prin stropire, imi amintesc perfect, chiar m-am mirat putin, dar apoi m-am gandit ca daca slujba si rugaciunile de pogorare a sfantului duh au fost spuse, nu-i nici o problema, si apoi preotul stie ce face(argumentul autoritatii). la al doilea, peste cativa ani , acelasi preot, de la biserica parohiei noastre, pe timp de iarna, cu biserica recisoara, a efectuat botezul cu scufundare cu tot.
se cere:
1)a ma lamuri cineva daca botezul copilului nr.1 e valabil, sau , Doamne fereste, ar trebui s-o mai botez odata;
2)a incerca o elucidare a atitudinii preotului, in varsta de altfel, oare in perioada dintre cele 2 botezuri o mai fi citit cate ceva sau i-a fost solicitat de catre mai-marii lui sa nu mai faca treaba de mantuiala, la reclamatia vreunui nemultumit?
DRAGA MEA, SA STI CA UNI PREOTI LE ESTE TEAMA SA CUFUNDE COPILUL SI ATUNCI II STROPESTE DE CE? PT. CA : COPILUL SE POATE INECA, SE POATE LOVI, AU FOST CAZURI CAND UN PREOT INCERCAND SA FACA INTREITA CUFUNDARE A RUPT PICIORUL COPILULUI ETC...
EU ZIC SA STAI LINISTITA NU VEI DA TU SOCOTEALA DACA BOTEZUL A FOST FACUT CUM TREBUIE , LA INCEPUT POATE NU A AVUT PREOTUL EXPERIENTA SA STI CA E F. GREU PT CA NU STI CUM VA REACTIONA COPILUL IN MOMENTUL CAND IL CUFUNZI IN APA, DAR BOTEZUL NU TREBUIE REPETAT IN NICI UN CAZ, CA-I PACAT MARE, CA SA AI CONSTINTA IMPACATA VORBESTE CU PREOTUL RESPECTIV POATE CHIAR IN CADRUL SPOVEDANIEI,
BUCURIE MULTA
Reply With Quote