View Single Post
  #89  
Vechi 21.11.2017, 21:21:39
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba de implicarea lui Antonescu in progromul de la Bucuresti. Dar acele ucideri au fost facute de legionari, care se luptau cu trupele lui Antonescu. Nu stiu de ce negi rebeliunea legionara, nimeni nu o neaga, nici macar adeptii legionarilor. Eu am citit tot ce sustin acestia, ei neaga ca ar fi fost un progrom. E fals ceea ce sustin, neaga evidenta. In schimb o parte din sustinatorii legionarilor nu neaga nimic, sustin ca e vina lui Horia Sima, care a schimbat in rau leguinea dupa moartea lui Codreanu.
Dar vorbim despre ale lucruri, era vorba doar de implicarea lui Antonescu in progrom, lucru care nu a existat, evident.
nu exista niciun pogrom in timpul rebeliunii. dupa venirea comunistilor s-au facut mai multe procese inclusiv cel cu masacrul de la abator, a reiesit ca a fost o inventie si s-a renuntat la acuzatii.

oricine poate afla adevarul studiind presa vremii. la biblioteca academiei din bucuresti, dar din cate stiu si sectiile din cluj si iasi au colectiile, exista inca presa de atunci. trebuie cautate ziarele de centru, timpul si universul sunt cele mai importante, curentul lui seicaru a fost 100% cu antonescu si nu a publicat nimic. vezi cronologia faptelor, vezi ce a publicat ministerul de interne, vezi mortii. apoi incepi sa citesti marturiile celor implicati, memoriile altora, etc. e simplu, oricine a fost interesat si a studiat partea aceea de istorie intelege foarte repede ce a fost.

si bomboana, procesul lui antonescu cand el insusi, cu gurita lui, recunoaste tot.