View Single Post
  #154  
Vechi 16.05.2012, 19:55:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
As fi fost diplomat in relatia cu Papa,daca tot vreau sa trag un semnal de alarma si mai ales vreau sa se remedieze "caderea" bisericii, insa daca vezi corespondenta vulcanicului Luther cu Papa ... El si-a aruncat "crucea" atunci cand s-a despartit de Biserica, pentru ca el si-a cautat excluderea.
Luther a fost categoric un om; a avut greselile lui. Dar intre ce si ce ar fi avut de ales? Insa, apropo de tema topicului, Alinush a evitat sa imi spuna ce ar fi facut el in locul lui, daca s-ar fi nascut catolic in Germania pe acea veme.

Insa nu persoana lui Luther ma preocupa pe mine neaparat, ci unii care stau doar si striga :" Huo, ereticul!" fara sa ridice macar un deget ca sa mantuiasca acesti eretici, demonstrand cu fapta, nu numai cu gura, ca a lor credinta este cea mai buna. Caci din exterior ereticul nu vede o diferenta prea mare intre unul care se lauda cu singura credinta adevarata si altul, care tot cu asta se lauda...


Catalin, zebra aia mai trebuie si aratata... Stie brazilianul sau mongolul ca tu ai o zebra cu doua picioare? Caci ei au vazut-o doar la np...aia o mai si arata uneori pe langa faptul ca zic ca o au.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 16.05.2012 at 20:00:18.
Reply With Quote