View Single Post
  #158  
Vechi 16.05.2012, 22:58:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai uite ca nu dupa sfinti se uita ereticul ci dupa pacatosi pe care ii judeca ca si pacatosi in timp ce pe sine se judeca ca sfant si mantuit.
Nu te uiti destul de adanc, Alin. De multe ori, sub o teologie perfecta se ascunde un strigat de disperare. Si poti vedea asta inclusiv la multi ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum poate un om sa faca un orb sa vada? Doar Dumnezeu poate si numai daca orbul vrea sa vada, nu este in Sf. Scriptura un singur caz de orb care sa-i convina statutul de orb, sa vrea sa fie orb si totusi Dumnezeu sa-l vindece de orbire.
Dumnezeu vindeca orbirea prin oameni, nu tunand din ceruri. Omul constientizeaza ca e orb, are nevoie de vindecare, dar nu vede nici un apostol la care sa alerge. Nu sfintii din carti vindeca, Alin, ci sfintii vii, care merg printre oameni cautand oi pierdute si aducandu-le in staul. Asta este ce ii lipseste BO (de fapt nu lipseste ci e foarte rar): sfintii vii care sa dea marturie in exterior, cate necrestini. Cei ce se convertesc la ortodoxie se convertesc in general pentru ca citesc carti, deci o convingere mentala, nu neaparat pentru ca vad fapte de credinta.

E biserica plina de sfinti? Dar unde sunt, ma rog? Pe un munte sau in carti de istorie? Prea departe de ereticul care locuieste intre neo-protestanti sau catolici.
Lasandu-i insa pe necrestini, macar de crestinii ei de s-ar putea ocupa BO, caci prea multi sunt ca niste oi fara pastor...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 16.05.2012 at 23:00:33.
Reply With Quote