View Single Post
  #991  
Vechi 19.10.2012, 13:05:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, stiu..
Dar in acelasi timp (deci, antinomic) se spune in Biserica ortodoxa ca cununia nu se face ca un contract care se desface la moarte, ci este si dupa moarte.
Unde ai gasit asta?
Eu stiu ca legatura casatoriei, cea binecuvantata de Biserica, este pana la moarte.
Nimic mai mult.

Citat:
Chiar daca 'vietuiesc ca ingerii', exista o legatura speciala dintre soti care nu se desface cu moartea. Exista o continuitate a dragostei dintre ei si in Imparatie.
Legatura speciala exista si cu copii, parintii, rude poate, poate un prieten f. bun sau chiar mai multi.
Dar, in general astea sunt legaturi de natura subiectiva, exista o dragoste care nu este limitata la acest gen de legaturi, mult mai mare, mult mai puternica, jertfelnica (adica doare tare) si care inca mai avem de lucru pana sa o aflam.

Iar daca in naivitatea noastra ne cantonam la cea din prima categorie, crezand ca l-am prins cu ea pe Dumnezeu de un picior, confundand indragosteala si alte fenomene hormonale cu dragostea autentica, si mai mult, turnam si incapatanre peste acesta gresala, s-ar putea sa ajunge sa aflam si de a doua, dar nu pe cai tocmai fericite.
Reply With Quote