View Single Post
  #5  
Vechi 23.03.2010, 21:01:38
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

....eu spun pentru inceput sa mergi Duminica la Sf. Liturghie...initial o sa iti vina greu si nu o sa poti trai slujba asa ca o sa fie nevoie de efort din partea ta ca sa nu pleci dupa 5 minute...tin minte cu niste ani in urma cand am inceput sa merg la Biserica ca daca ajungeam atunci cand se citea Crezul si stateam pana la sfarsit mi se parea ca am stat arhisuficient...si Crezul e la sfarsitul slujbei :))....treptat treptat o sa incepi sa stai din ce in ce mai mult si totul o sa se transforme din chin in bucurie..eu acum daca nu ajung Duminica la slujba ma simt mizerabil toata ziua...iar cand ma duc si reusesc sa traiesc slujba ma intorc cu asa o bucurie si veselie acasa ca si cel mai negru dusman parca imi e prieten de o viata :) ..si inca ceva ...conteaza mult si biserica unde te duci...eu de exemplu am o biserica chiar langa bloc dar ma duc in alta parte desi fac peste jumatate de ora cu metroul pana acolo...ideea e ca felul in care slujesc preotii si atitudinea enoriasilor conteaza si ele(nu ar trebui sa conteze pentru noi dar noi suntem destul de praf asa ca ne influenteaza..dar asta e alta poveste)...pomelnicile poti incepe sa le dai cand vrei tu...probabil ca la inceput nu o sa iti vina ..nu e nici o problema..nu e obligatoriu...Duminica viitoare sa scrii pe thread cum a fost :) ....Doamne ajuta!

Last edited by VladCat; 23.03.2010 at 21:04:35.
Reply With Quote