View Single Post
  #11  
Vechi 08.11.2014, 23:12:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de unpacatosintors Vezi mesajul
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare la care, fara suparare, as dori un raspuns concret si nu lectii de morala: ar putea un fost satanist, un om care a facut un pact cu diavolul si care acum si-a dat seama de pacatul facut si regreta, sa isi salveze sufletul si sa fie primit iar in bratele Mantuitorului, si daca da, ce ar trebui sa faca? care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmeze? Va multumesc.
Mai intai, o spovedanie generala e absolut necesara. Rusinea de dinaintea spovedaniei e un prim canon. Nu te rusina de om, ci de Dumnezeu. Preotul mijloceste iertarea pacatelor spovedite. El aude multe la spovedanie... Totusi cauta un preot - duhovnic cu experienta.

Apoi nu e rau sa citim vietile unor sfinti. Lupta cu fortele raului e dificila. Vietile sfintlor Antonie cel Mare, a Sfantului Vasile etc. sunt foarte ziditoare. Pentru inceput, ar fi bine sa cugetam lin fiecare zi la istorisirile din Proloage.

Sfantul Macarie spunea ca el n-a pus inca inceput bun pocaintei, desi dusese o viata de sfintenie. Bineinteles, el spunea aceasta ca sa nu cada in mandrie si sa le faca astfel bucurie celor rai. Dupa ce te spovedesti, sa ai grija sa nu cazi in mandrie. Cosidera-te tot pacatos. E foarte important.

Si eu sunt o pacatoasa si nu mint deloc. Stiu despre toate duhovnicii mei. Problema este ca, dupa ce am aruncat bolovanii, am inceput sa vad pietrele mai marunte, pietrisul si nisipul. Nu numai bolovanii pateaza haina botezului, ci si pietrele mai marunte, pietrisul si nisipul. Asa ca pe calea pocaintei nu trebuie sa ne oprim si sa consideram ca am terminat treaba. Cand incetam pocainta, vin din nou ispitele mari si ne inhata si mai tare necuratul.

Last edited by antoniap; 08.11.2014 at 23:16:13.
Reply With Quote