View Single Post
  #16  
Vechi 25.03.2020, 20:09:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Trump încearcă să redreseze situația până de Paștile catolic, am văzut că a negociat o infuzie de câteva triliarde de dolari în economie cu partidul de opoziție și au ajuns la un consens, evident că o cotă importantă era dirijată spre sănătate.
N-am găsit să reiasă de nicăieri că el s-ar juca cu sănătatea publică în sensul de neglijență.

Deci în Statele Unite s-ar putea ține Paștile fără restricții chiar de către Orthodox Church of America (OCA), în Suedia oamenii se izolează de bunăvoie de la întruniri inutile din educație, iar PS Macarie a ținut slujbă cred că a fost cu public pt că statul n-a luat măsuri drastice.

Dacă luăm și întrebăm creștinii ortodocși câți și-ar dori să participe la Slujba de Înviere cred că mulți ar vrea să fie măcar niște excepții pt seara de Paști pt cei sănătoși dacă se prelungește starea de urgență.
Unii ar vrea să participe și la Prohodul Domnului.

Dar probabil că există suficient de mulți preoți care de frică și din pricina vârstei sau a afecțiunilor n-ar vrea să țină ei slujba, pt că destui nu au credință suficient de tare și le e frică să nu moară, așadar dacă nu vom avea slujbă de Înviere va fi și pentru puțina credință a multora din Biserică, sper să nu aud pe cineva că va condamna exclusiv factorul politic.

Am văzut și dezbaterile de la televiziunile care sunt tradițional cu dreapta, o întrebare bună era ce le-ar răspunde Ludovic Orban unora care mai au 120 de lei pe card și de mâine trebuie urgent să-și deschidă afacerea ?

Mai vedem peste o lună când nervii românilor vor fi întinși la maxim pt că se termină și proviziile și banii, când crește și prețul la o speculă nesimțită, dacă măsura de carantină și blocaj aproape total va mai fi suportată de masa de oameni care până ieri cerea agresiv armata pe străzi.

Întodeauna va fi un echilibru între măsuri de carantinare vs măsuri economice, deocamdată sperăm să nu fie o escaladare a cazurilor de decese.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.03.2020 at 20:57:07.
Reply With Quote