View Single Post
  #9  
Vechi 08.08.2014, 12:02:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se numeste azima sau (h)ostie.
La catolici exista sau nu anafura in functie de ritul practicat. In ritul catolic bizantin exista anafura si se ofera la iesirea din biserica. In ritul catolic apusean nu exista anafura. Sa nu uitam ca anafura provine de la proscomidirea prescurilor: este restul rezultat din decuparea Agnetului.
Proscomidie exista numai in ritul rasaritean.
Dimpotriva, in ritul apusean materia prima pentru consacrare este data de chiar ostiile neconsacrate, altfel spus nu ramane vreun rest, prin urmare nici anafura.
Interesant, chiar eram si eu curioasa.
Insa nu reusesc sa inteleg 2 termeni 1. "Consacrare"( banuiesc ca e echivalentul epiclezei, adica transformarii painii in Trupul lui Cristos ?)
2. " ostiile neconsacrate" ? Acestea sunt cumva prescurile inainte de a fi " transformate "( prin lucrarea Duhului sfant) in Trupul Domnului?
In cazul acesta, cuminecatura care se da credinciosilor la sfanta liturghie ( messa) are incarcatura spirituala mai mare decat anafura pe care o luam noi la fiecare slujba, daca vrem, chiar si cand nu ne impartasim, ea fiind Insusi trupul Domnului nostru Isus Cristos (desi am citit tot aici pe foru ca in liturghia catolica nu ar exista o rugaciune speciala de invocare a Duhului Sfant in scopul realizarii acestei transformari, ca in liturghia ortodoxa; insa nu stiu dc asta ar putea fi un impediment, deci in concluzie cei care consuma aceste sacramente trebuie sa fie oarecum pregatiti sufleteste si trupeste, prin post si rugaciune, eventual spovedanie periodica, la fel ca si noi , ortodocsii)
Reply With Quote