View Single Post
  #63  
Vechi 19.05.2017, 17:10:15
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_iustin Vezi mesajul
Mi se pare ca si in randul tinerilor de astazi femeia este vazuta ca o supunere pentru barbat.
Ce fel de rol are femeia in ziua de astazi?

Ceea ce spune Necula este adevarat; imi place raspunsul lui; si eu m-as teme de barbatul care e gata sa moara pentru mine.

https://youtu.be/5-gwz1fdd_k
Raspunsul cel mai bun cred ca este chiar acesta:

'Fraților, mulțumiți totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu și Tatăl. Supuneți‑vă unul altuia, întru frica lui Hristos. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului, pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este. Căci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru toate.

Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica și S‑a dat pe Sine pentru ea, ca s‑o sfințească, curățind‑o cu baia apei prin cuvânt. Și ca s‑o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau întinăciune, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.'

Pacat ca de multe ori barbatii vor sa inteleaga doar prima parte si pacat ca femeile vad de multe ori doar a 2-a parte.
Reply With Quote